reklama
 
 

Šestikoalice je extrémně křehká, vědí v Brně. Hollan: Lidovci a ČSSD na nás něco chystají

1. 5. 2016 20:19
Dvojblok lidovců a sociálních demokratů otevřeným dopisem přiměl primátora Brna Petra Vokřála jednat o možné koalici šesti politických stran. Bezprecedentně širokou koalici však mohou zhatit osobní spory. Společně by v radě zasedli dva rivalové, kteří se ještě nedávno osočovali z podílu na konci minulé koalice – primátor Petr Vokřál a jeho první náměstkyně Klára Liptáková. Brněnští politici připouštějí, že nalézt novou funkční většinu v zastupitelstvu je mimořádně obtížný úkol.

BrnoBrněnští lidovci a sociální demokraté si připsali dílčí úspěch. V pondělí primátoru Petru Vokřálovi (ANO) poslali důrazný otevřený dopis, ve kterém ho varovali, že pokud nenajde novou koaliční většinu, bude průběh květnového jednání zastupitelstva druhého největšího českého města "nejistý".

Dvojblok KDU-ČSL a ČSSD, který neformálně vede lidovecká náměstkyně Klára Liptáková, přiměl Vokřála a zástupce dalších tří stran jednat o široké a nesourodé koalici šesti stran.

Primátor dopis chápal jako výhrůžku pražským scénářem, kde opozice na zasedání zastupitelstva odvolala část rady a město uvrhla do chaosu.

I když lidovci a ČSSD dřív deklarovali, že nebudou dělat naschvály, Klára Liptáková připouští, že stále neví, co se na zastupitelstvu za necelé tři týdny stane.

Mimořádně obtížná vyjednávání

"Slovem 'nejistý' myslím 'nejistý'. Situace je v tuto chvíli nepředvídatelná," přiznává Liptáková, "neexistuje-li koalice, není nikdo vázán disciplinovaným hlasováním." Řešení patového stavu neumí zatím odhadnout ani další aktéři.
Vyjednávající týmy všech šesti stran se sešly ve středu a v dohadování o možné spolupráci budou pokračovat pravděpodobně v pondělí.

Náměstek za Žít Brno Matěj Hollan text otevřeného dopisu kritizuje a naznačuje, že by lidovci a ČSSD mohli na příštím zasedání zastupitelstva vystoupit proti současným radním, kteří navzdory pádu koalice zůstali ve funkcích. "Pokud vyjadřují, že je jednání 'nejisté', pak asi něco chystají," domnívá se.

Podle něj by se mohlo například stát, že jejich zastupitelé na radnici nedorazí a jednání nebude usnášeníschopné. "To by byla ostuda. Druhá možnost může být, že nás spolu s komunisty odvolají," upozorňuje Hollan.

Brněnské politické špičky sice dokola opakují, že jejich prioritou je stabilita města a mají zájem najít novou fungující vládu, druhým dechem ale dodávají, že najít většinu v rozdrobeném zastupitelstvu je mimořádně obtížné.

Rozložení sil v zastupitelstvu Brna

Rozložení sil v zastupitelstvu Brna

 • ANO: 12 mandátů
 • ČSSD: 11 mandátů
 • Žít Brno: 7 mandátů
 • KDU-ČSL: 7 mandátů
 • ODS: 5 mandátů
 • TOP09: 4 mandáty
 • Strana zelených: 4 mandáty
 • KSČM: 4 mandáty
 • Posledním zastupitelem je nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale hnutí ho pro nespokojenost s jeho prací vyřadilo ze svých řad.

"Šestikoalice hnutí ANO, Žít Brno, zelených, lidovců, ČSSD a TOP 09 je jedna z variant. Nejdříve budeme muset sladit programové priority. Museli bychom také přerozdělit obsazení rady," říká šéf jihomoravské buňky hnutí ANO a nynější radní Marek Janíček.

Komplikace? Osobní spory

Možná koalice šesti stran by disponovala pohodlnou většinou 45 z 55 mandátů. Nové a bezprecedentně široké vládě by ale hrozilo, že se brzy může znovu rozpadnout. Společně by v radě totiž zasedli dva rivalové, kteří se ještě nedávno osočovali z podílu na konci minulé koalice ANO, lidovců, Žít Brno a zelených – primátor Petr Vokřál a jeho první náměstkyně Klára Liptáková.

Právě hnutí ANO a lidovci se nemohli dohodnout na odpolitizování městských firem, což nakonec vedlo k rozpadu brněnské vlády a dnešní patové situaci.

Marek Janíček i vyjednavačka za Stranu zelených Jana Drápalová jsou přesvědčeni, že osobní spory by při jednání měly ustoupit do pozadí. "Kdo je nějakou dobu v politice, ví, že když se chce, dá se spolupracovat v podstatě s každým. Jde o to, jestli chcete něco udělat, nebo ne," řekla Drápalová.

Zda se podaří najít shodu, by mělo být jasnější po jednání brněnského zastupitelstva, které je naplánované na 17. května.

autor: Jan Hejl | 1. 5. 2016 20:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama
  reklama