reklama
 
 

Hledání koalice v Praze 10 skončilo, nejistá situace zůstává. Má jen 22 hlasů ze 40

Aktualizováno 1. 6. 2016 12:10
Městskou část Praha 10 bude řídit Vladimír Novák (ČSSD). Novou koalici tvoří TOP 09, ČSSD, ODS, zelení, nezávislí a dva nezařazení. Celkově má 22 zastupitelských hlasů ze 40. Novák dosud působil jako místostarosta, kompetence starosty na něj přešly už v lednu po rezignaci Radmily Kleslové (ANO).

Praha - Novou koalici v Praze 10 vytvořila TOP 09, ČSSD, ODS, zelení, nezávislí a dva nezařazení, mají většinu 22 hlasů ve čtyřicetičlenném zastupitelstvu. Starostou zvolila dosavadního místostarostu Vladimíra Nováka (ČSSD). Kompetence starosty na něj přešly už v lednu, kdy rezignovala Radmila Kleslová (ANO).

Zároveň na zastupitelský mandát rezignoval bývalý starosta Milan Richter (ODS). Své místo přenechal náhradníkovi Martinu Hejlovi, který bude radním pro dopravu. V radě Prahy 10 působil už od roku 2010. Na pražském magistrátu byl náměstkem primátora Jana Kasla (ODS) pro dopravu.

Městskou část od ledna, kdy se rozpadla původní koalice, vedla zúžená rada složená ze zástupců ČSSD, zelených, nezávislých a radní za ANO, která z koalice na rozdíl od zbytku hnutí ANO odmítla rezignovat. Vznik nové koalice, ještě bez ODS, strany avizovaly už před měsícem, neměly ale většinu. Jednání zastupitelstva bude pokračovat volbou starosty a radních.

Do ledna vládla Praze 10 koalice ANO, ČSSD, zelených a hnutí nezávislých, kteří měli dohromady 19 hlasů. Smluvně přislíbeny měla také tři hlasy ODS, které jí zaručovaly většinu. Jedna zastupitelka zelených ale od voleb z koalice odešla. Podle dřívějšího vyjádření bývalé starostky Kleslové to byl důvod konce původní koalice. Po odchodu ANO zůstala rada pětičlenná, což byl nejnižší zákonem stanovený počet. Noví radní budou dnes dovoleni, zvolen bude také starosta.

Volby v roce 2014 vyhrálo ANO, které získalo devět křesel, po osmi mají opoziční koalice Vlasta a TOP 09. Pět mandátů získala ČSSD, tři ODS a původně také zelení, po dvou komunisté a hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku.

Zároveň dnes na zastupitelský mandát rezignoval bývalý starosta Milan Richter (ODS). Své místo přenechal náhradníkovi Martinu Hejlovi, který bude radním pro dopravu. V radě Prahy 10 působil už od roku 2010 . Na pražském magistrátu byl náměstkem primátora Jana Kasla (ODS).

autor: ČTK | 1. 6. 2016 11:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama