Kraj zruší 167 nemocničních lůžek, rozhodla VZP

ČTK ČTK
16. 11. 2011 15:56
O lůžka mají přijít hlavně malé nemocnice, Frýdlant redukci odmítá
Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Všeobecná zdravotní pojišťovna chce do konce příštího roku zrušit v Libereckém kraji 167 lůžek akutní péče, zůstat by jich mělo 2040.

O lůžka mají přijít hlavně malé nemocnice, ve Frýdlantu a Turnově skončí gynekologie, Tanvald bude bez chirurgie, o lůžka přijdou i v Jilemnici.

Zejména Frýdlant plánovanou redukci lůžkové péče odmítá, město se bojí zhoršení dostupnosti péče. Po mimořádném jednání rady města to řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

Frýdlantský výběžek spojují se zbytkem kraje jen dvě silnice, z toho ta přes Jizerské hory se v zimě uzavírá. Frýdlantská nemocnice disponuje 140 lůžky, už před několika lety přišla o dětské oddělení a později také o porodnici.

Teď VZP navrhuje zrušit 21 lůžek tamní gynekologie, zůstat by měla jen ambulantní péče. Podle Ramzera ale region, kde žije 24 000 lidí, oddělení potřebuje. "Ukázalo se to o povodních, kdy se tam narodily čtyři děti, matky nebylo možné dostat do Liberce," poznamenal.

Podle ředitele VZP v Libereckém kraji Jiřího Benedikta počítá pojišťovna s tím, že by samostatná lůžková gynekologická oddělení zůstala jen ve velkých nemocnicích v Liberci, Jablonci, České Lípě a Jilemnici.

Redukce se podle něj dotkne také neurologie v Jilemnici, ta se sloučí s tamní internou a nemocnice přijde o 25 lůžek. O 24 lůžek přijde i nemocnice v Tanvaldu uzavřením chirurgie, částečně nahradit by je ale měla lůžka následné péče.

O dalších 24 lůžek přijde nemocnice v Tanvaldu. VZP tady chce zrušit oddělení chirurgie a tři lůžka jednotky intenzivní péče. Představuje to více než čtvrtinu kapacity zdravotnického zařízení, částečně nahradit by je ale měla lůžka následné péče.

"Zůstane tu chirurgická ambulance, redukci jsme sami navrhovali, souvisí z plánovanou restrukturalizací nemocnice a změnou její orientace především na následnou péči," řekla mluvčí nemocnice Dagmar Dvořáková. V nemocnici podle ní zůstane akutní péče na interně, hlavně se chce ale zařízení orientovat na následnou péči včetně té intenzivní a rehabilitace.

V Libereckém kraji je 532 lůžek následné péče a tento počet by se měl v příštím roce zvýšit o dalších 40, polovina z nich vznikne v semilské nemocnici. Ta navíc získala dalších 20 lůžek nově nasmlouvaných VZP na ortopedii.

Na Semilsku jsou kapacity předimenzované

Jednání VZP kritizují starostové i ředitelé okolních nemocnic jako nesystémové. Restrukturalizace lůžkové péče v kraji totiž ještě před třemi měsíci počítala v Semilech se zrušením 80 lůžek, což je zhruba polovina nemocnice.

Na Semilsku, kde žije 74.500 obyvatel, jsou tři nemocnice s více než 530 lůžky a kapacity jsou už tak předimenzované. Aby se region s ostatními vyrovnal, musela by jedna z nemocnic skončit.

VZP ale naopak v regionu zřizuje nová lůžka. Kritici postoje VZP vidí důvod v působení starosty Semil Jana Farského (TOP 09) ve správní radě pojišťovny, kde zastupuje Poslaneckou sněmovnu.

 

Právě se děje

Další zprávy