Liberec - Hned dvě trestní oznámení podala kvůli odpadům v Libereckém kraji Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).
To první směřuje na společnost Ekom-Unichemo, druhé na firmu Nisa Recykling, která nelegálně dovážela odpad z Německa.
"Ani Nisa Recykling, ani Ekom-Unichemo nezaplatily vysoké pokuty, které jsme jim uložili," řekla Aktuálně.cz Danuše Hráská z ČIŽP v Liberci.
Odpady na Frýdlantsku
Na Frýdlantsku zůstává ještě 5500 tun odpadů v Arnolticích. Za jejich uskladněním v bývalém seníku a na přilehlých plochách stojí rovněž Nisa Recykling. Inspekce jí nařídila, aby je odvezla do konce letošního roku. Zatím se ale nic neděje.
"Tisíce tun ze Sosnové se vrátily díky mezivládním jednáním zpátky do Německa. U odpadů na Frýdlantsku se však nepodařilo dokázat, že pocházejí z Německa, a tak by je měla zlikvidovat Nisa Recykling. Přesněji řečeno, občan Moldávie, jemuž firma nyní patří. Domníváme se, že došlo k podvodu a naše pražské ředitelství podalo trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedla Hráská.
Na nelegální nakládání s odpady na Frýdlantsku doplatil zatím jediný člověk. Nepatřil však mezi hlavní organizátory protizákonného dovozu a skladování odpadů. Právní odpovědnost však byla na něm. Dostal proto pokutu, neuhradil ji však, a při exekuci přišel o svůj dům.
"Trestní oznámení je naší poslední šancí, jak potrestat lidi, kteří s odpady nakládají nelegálně. A odradit další," dodala.
Letos musela inspekce kvůli odpadům podat už pět trestních oznámení. Loni přitom padlo jediné, předloni dokonce žádné. Podle mluvčí celorepublikové inspekce Ivany Awwadové se hříšníci našli i na jihu Čech a na Vysočině.
Nezaplatil statisíce, likvidace přijde na miliony
Ekom-Unichemo má podle ní na svědomí uložení nebezpečných odpadů v Jablonci-Rýnovicích, a to na pozemku, který si pronajala.
Mezi zhruba 270 metry krychlovými odpadů se skrývají i sklářské a čistírenské kaly. Podnikatel nejprve dostal od inspekce pokutu 700 tisíc korun, protože měl povolení pouze ke sběru a výkupu odpadů, nikoliv k jejich skládkování.
"Měl je odvážet na likvidaci nebo k dalšímu zpracování. Místo toho je ale ukládal na pozemek, který nezajistil proti úniku škodlivých látek," vysvětlila Hráská.
Firmy, od nichž podnikatel odpady odebíral, mu přitom platily i za likvidaci. Odpady mu navíc předávaly i v době, kdy mu vypršelo povolení ke sběru výkupu odpadů. Neověřily si to, a inspekce jim dala menší pokuty.
Majitel měl skládku odstranit do konce letošního července. "Neudělal ale nic a inspekce s ním zahájila další správní řízení o pokutě, jež by měla být znovu vysoká," konstatovala Hráská.
Trestní oznámení se v rýnovické kauze týká neoprávněného nakládání s odpady a případem už se zabývá jablonecká policie.
"Náklady na likvidaci nepovolené skládky jsme odhadli na 3,75 milionu korun. Jejich přesnou výši určí soudní znalec, jehož posudek si vyžádá policie," dodala inspektorka.
Odpad z Německa
To Nisa Recykling patří pro změnu mezi firmy, které se zapojily do nelegálního dovozu odpadu z Německa, který do kraje mířil hlavně v roce 2005 a skončily v Sosnové u České Lípy a na Frýdlantsku.
Nisa Recykling obdržela od inspekce pokuty za více než 1,1 milionu korun. Majitel ovšem nezaplatil ani korunu a firmu prodal zatím nezvěstnému Moldavanovi.
Nisa Recykling postavila na Frýdlantsku linku na recyklaci odpadů, ale nerozjela ji tak, jak si představovala. Část odpadů sežehly požáry, založené neznámými žháři.
"Asi padesát tun odvezla Nisa Recykling na skládku, ale pak přestala. Chyběly jí peníze, uložení jedné tuny odpadů na skládku stojí okolo 1000 korun," upozornila Hráská.
"Některé odpady převezla společnost na Českolipsko - do Stráže pod Ralskem. Skončily v areálu firmy Akome, které jsme také uložili vysokou pokutu. Skladovala odpady v rozporu s povolením krajského úřadu," uzavřela inspektorka.