Boj o voliče si žádá své. Třeba "vyžehlené" politiky

Miloslav Lubas
13. 10. 2010 11:30
O bělostných předvolebních zubech Přemysla Sobotky
Předvolební plakát předsedy Senátu Přemysla Sobotky
Předvolební plakát předsedy Senátu Přemysla Sobotky | Foto: Miloslav Lubas

Liberec - Jako ženy a muži dvou tváří vystupují v Libereckém kraji v předvolební kampani mnozí kandidáti do městských zastupitelstev i do Senátu.

"Vyžehlené" portréty politiků na venkovních reklamních plochách se většinou výrazně liší od jejich skutečné podoby.

Výjimkou není ani předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Na billboardech a plakátech rozesetých po Liberci se šestašedesátiletý lékař zeširoka směje a na voliče svítí sádrově bílým chrupem.

Bílé zuby? Práce grafika

Na titulní straně volebního magazínu ODS, který dostali obyvatelé do poštovních stránek, jsou ale Sobotkovy zuby mírně žluté. "Těší mně, že se někdo zajímá i o takové detaily kampaně," reagoval Sobotka na dotaz, jak dosáhl takové bělosti zubů.

"O své zuby se starám a mám dobrého zubaře. Jejich bílá barva na billboardech vyšla po počítačové úpravě. Retuše svých portrétů v předvolebních materiálech jsem zakázal," upozornil.

Přemysl Sobotka na předvolebních letácích
Přemysl Sobotka na předvolebních letácích | Foto: Miloslav Lubas

Do domácností na Liberecku dorazily v poslední době další dvoje volební noviny s předvolební reklamou pro Sobotku. Bez sádrově bílého chrupu. Také jeho obličej ve volebních novinách je jiný. Barva Sobotkových tváří není zdaleka tak dokonale jednolitá jako na billboardech a plakátech.

Sobotka se na plakátu směje vedle vzkazu - Vaše důvěra je pro mne závazkem. Na úsměv sází i ve všech předvolebních novinách. Za velmi důležité při vizuální kampani považuje oči. "Když v nich někdo nemá ten správný výraz, ztrácí šanci u mnoha lidí šanci. Hodně si toho všímají ženy," podělil se předseda Senátu o svou zkušenost z dlouhodobého účinkování ve vrcholné politice.

Vážný Eichler, růžový Kittner, přísná Rosenbergová

Pravděpodobně největší Sobotkův soupeř v zápolení o senátorské křeslo - liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) - má na převolebních plakátech zuby schované, což odpovídá vážnému výrazu, kterým doprovází svou výzvu: "Nestačí jenom nadávat. Volte do Senátu 15. a 16. října".

Sobotkův stranický kolega, liberecký primátor Jiří Kittner, poodhaluje na předvolebních billboardech i na volebním letáku zuby jen velmi málo.

Na billboardech s oznámením "Ještěd nevzdáme" však ukazuje ve srovnání se Sobotkou svou přirozenou barvou tváří - tedy růžovou jak pivoňka. Zato na volebním letáku vyvedl grafik lídra ODS ve stotisícovém Liberci spíše dožluta.

Primátorovu soupeřku Martinu Rosenbergovou (ČSSD a sebevědomý slogan Liberec volí Martinu) zdobí na volebním plakátu oranžové srdíčko nad levým ňadrem. A svým dokonalým zjevem připomíná panenku Barbie. Rty má však k sobě přísně stažené.

Všechno je to v "Jistě, pane premiére"

O tom, jak významný je vzhled politiků pro úspěšné tažení za hlasy voličů, se už před 20 lety rozepsali britští autoři Jonathan Lynn a Antony Jay. A to ve své kultovní knize "Jistě, pane premiére". Jim Hacker v ní popisuje schůzku se svými poradci před televizním vystoupením:

Godfrey se ale zeptal Fiony, jestli nemá ještě nějaké další potíže, a ujistil mě, že je to všechno v mém vlastním zájmu: čím lépe, budu vypadat na obrazovce, tím větší šanci budu mít zvítězit v dalších volbách. To má samozřejmě pravdu.

"Jsou tu samozřejmě ty zuby," řekla Fiona a otočila se ke mně. "Pane premiére, můžete se prosím, usmát?" Usmál jsem se. Zasmušile na mě zírali. Pak si Godfrey povzdechl. "No jo," konstatoval zkormouceně a pomalu přešel k mému stolu. "Pane premiére, co kdybyste navštívil nějakého dobrého zubaře?"

 

Právě se děje

před 7 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 39 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy