Mimořádná zpráva

Lázně Velichovky by měly jít do prodeje jako celek

ČTK ČTK
8. 10. 2013 13:37
Tak by mohli být uspokojeni všichni věřitelé v plné výši, uvedl insolvenční správce
Akciová společnost Léčebné lázně Jáchymov existuje od roku 1992. Lázně v Jáchymově mají však již stoletou historii. Lázně využívají léčebného účinku radonové vody na lids
Akciová společnost Léčebné lázně Jáchymov existuje od roku 1992. Lázně v Jáchymově mají však již stoletou historii. Lázně využívají léčebného účinku radonové vody na lids | Foto: Zuzana Hronová

Hradec Králové - Insolvenční správce zkrachovalých Lázní Velichovky na Náchodsku by chtěl lázně prodat jako celek ve výběrovém řízení. V případě úspěšného prodeje by mohli být věřitelé lázní uspokojeni v plné výši.

Řekl to insolvenční správce David Jánošík. Lázně jsou od července mimo provoz. Zhruba 140 věřitelů lázní žádá 64 milionů korun. Dalších asi 15 milionů korun uplatňují na mzdách a odstupném bývalí zaměstnanci.

"Staráme se, aby majetek lázní nechátral a nebyl poškozen. Areál hlídá ostraha," řekl Jánošík. Věřitelskému výboru hodlá ke schválení navrhnout prodej celého areálu lázní, a to včetně vybavení.

Zájem o lázně je i v zahraničí

"Přestože jsme zatím neprováděli žádnou reklamu a inzerci prodeje, již eviduji několik vážných zájemců. Jsou z ČR i ze zahraničí," řekl Jánošík.

Nemovitosti, tedy zejména lázeňské domy, jsou oceněny na částku 119 milionů korun. Celkovou hodnotu podniku znalec ocenil na 139 milionů korun. Součástí majetku jsou i umělecká díla, například obrazy a sochy.

Prodej majetku lázní by však mohlo zdržet odvolání lázní proti konkurzu, do kterého lázně v červenci na jejich žádost poslal hradecký krajský soud.

Firma tvrdí, že soud při vyhlášení konkurzu nedodržel zákonem dané lhůty, a věřitelé tak údajně neměli šanci požádat o reorganizaci. Pražský vrchní soud o odvolání zatím nerozhodl.

Lázně, které měly téměř 100 zaměstnanců, se specializovaly na léčbu pohybového ústrojí. Po zahájení insolvenčního řízení byla lázním zrušena registrace nestátního zdravotnického zařízení a následně i ukončeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Lázně Velichovky se na konci června do insolvenčního řízení samy navrhly, a to pro platební neschopnost. Úpadek chtěly řešit reorganizací.

Předseda představenstva: Nejlepší by bylo obnovit lázeňství

"Bohužel jsme narazili na neochotu financujících bank, které když zjistily, že máme problémy, tak nás, lidově řečeno, zařízly takovým způsobem, že jsme okamžitě přestali být financováni," řekl předseda představenstva lázní Petr Burian.

Následně lázně ukončily činnost a soudu 22. července oznámily, že po zvážení ekonomické situace nebudou podávat návrh na reorganizaci. Současně požádaly o prohlášení konkurzu.

Soud pak konkurz prohlásil. Pozdější odvolání proti konkurzu Burian označil za nesmysl a nelogickou věc a odkázal na to, že odvolání podali zbývající dva členové představenstva.

Nejlepším řešením pro lázně by podle Buriana bylo obnovení lázeňství či jiné podobné činnosti pod novým majitelem. Mohlo by to i umožnit návrat alespoň části zaměstnanců do Velichovek. Tržní cena lázní by podle Buriana mohla být vyšší než odhad.

"Lázně mají 400 lůžek, všechny s příslušenstvím. Je to obrovský areál v perfektním stavu, všechny budovy jsou zrekonstruované," řekl Burian. Hlavním akcionářem lázní je pražská společnost JANKA.

Věřitelé také ve funkcích potvrdili původní prozatímní pětičlenný věřitelský výbor. Zastoupení v něm mají Raiffeisenbank, Česká správa sociálního zabezpečení, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Komerční banka a firma EUREST.

Raiffeisenbank je největším věřitelem, do řízení přihlásila pohledávky za 27 milionů korun. Firmě EUREST lázně dluží devět milionů korun, ostatní věřitelé mají pohledávky nižší.

 

Právě se děje

Další zprávy