Lanovka ve Špindlerově Mlýně stojí, zřítilo se nástupiště

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2015 19:18
Nikdo se při nehodě nezranil, na místě zasahují hasiči.
Poničené nástupiště ve Špindlerově mlýně.
Poničené nástupiště ve Špindlerově mlýně. | Foto: ČTK

Špindlerův Mlýn - V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn se dopoledne zřítila konstrukce nástupu lyžařů na čtyřsedačkovou lanovku na Pláně.

Na místě zasahovali hasiči, lanovka stojí. Nikdo nebyl zraněn. Skiareál večer uvedl, že pracuje na tom, aby mohla být lanovka již v pátek v provozu.

Odpoledne místo prohlédl stavební technik. "V tuto chvíli máme zpracován statický posudek stavby, který potvrzuje, že nástupní stanice lanovky není nijak narušena a dalšímu provozu lanové dráhy nic nebrání. Ještě čekáme na odborné vyjádření geodetů a následně určíme další postup," uvedl večer ředitel skiareálu Čeněk Jílek.

Lyžaři na lanovku, která je hlavním přepravním zařízením v celém areálu Svatého Petra, nastupují po střeše jednopodlažního objektu. Právě střecha tohoto objektu se propadla. V objektu pod nástupem jsou toalety, provozovny půjčovny, úschovny a dalších služeb pro lyžaře.

Mluvčí královéhradeckých hasičů Ondřej Sezima řekl, že nástupiště se začalo propadat do vnitřních prostor, ve kterých je umístěná půjčovna a sociální zařízení.

"V místě se podle dostupných informací nikdo nezdržoval. My jsme na místo vyslali kontejnery s hydraulickými vzpěrami, které by místo měly pomoci zajistit, celou situaci posoudí statik a pak se rozhodne o dalším postupu," řekl Sezima.

Ředitel skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek řekl, že celý prostor se podařilo zavčas vyklidit.

"Lanovka stojí, stav nástupiště musí posoudit statik, my sice vymýšlíme náhradní řešení, ale bude záležet na jeho rozhodnutí," řekl Jílek.

Příčiny propadu nástupiště nejsou podle skiareálu známé, zjišťovat je bude stavební technik. "Podle jeho informací potom určíme další postup. Minimálně do té doby nebude lanovka v provozu," uvedl Jílek. Nástupiště i objekt pod ním byly postavené v polovině 80.let minulého století. V roce 1992 prošly rekonstrukcí.

"Začalo se ozývat praskání"

Podle něj jsou nyní sjezdovky ve Svatém Petru obsluhované prostřednictvím dvojsedačky, kotvového vleku či lanovky Hromovka. Podle Jílka zatím není možné odhadovat výši škod. Skiareál je podle něj pojištěný.

Podle svědka neštěstí se prý z konstrukce zhruba mezi 10:00 až 11:00 začalo ozývat praskání. "Vyběhli jsme ven a začali vyhánět lidi," řekl pracovník půjčovny. Lyžaři proto stačili nástup na lanovku včas opustit. Lidé stačili utéci i z objektu pod nástupem.

"Horská služba u lanovky ve Svatém Petru nezasahovala. Podle našich informací se to obešlo bez zranění," řekl náčelník krkonošské Horské služby Adolf Klepš.

Nehoda neohrozí Světový pohár ve snowboardingu

Na černé sjezdovce v areálu Svatý Petr se v pátek a sobotu pojede finálový závod Světového poháru ve snowboardingu. Zřícení konstrukce nástupu lyžařů na čtyřsedačkovou lanovku na Pláně konání závodu neohrožuje. Řekl to Marek Teyssler z organizačního týmu akce.

"Na přepravu závodníků využíváme dvousedačkovou lanovku, takže přípravy na Snowjam běží naprosto podle plánu a bez jakéhokoliv omezení," řekl.

Čtyřsedačková lanovka na Pláně je s kapacitou 2400 osob za hodinu nejvýkonnějším zařízením ve Svatém Petru. Při jejím výpadku je pro lyžaře například složité dostat se na oblíbenou modrou sjezdovku z Plání do Svatého Petra.

V areálu Svatý Petr nyní mají lyžaři k dispozici dvousedačkovou lanovku podél černé sjezdovky, vlek ve vrcholové partii Plání a čtyřsedačkovou lanovku Hromovka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy