Horská služba dostala navíc 15 milionů. Nemusí omezit provoz

ČTK ČTK
13. 9. 2014 15:23
Pokud by Horská služba peníze nedostala, přestala by sloužit v některých horských střediscích.
Horská služba v Krkonoších a Orlických horách spolupracuje se službou OK-Ambulance.
Horská služba v Krkonoších a Orlických horách spolupracuje se službou OK-Ambulance. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Špindlerův Mlýn - Ministerstvo pro místní rozvoj posílilo letošní provozní dotaci pro Horskou službu ČR o 15 milionů korun na 110 milionů korun.

Pokud by se tak nestalo, musela by Horská služba omezovat provoz. Měla už kvůli tomu připravený plán, přestala by sloužit v některých horských střediscích. U příležitosti oslav 80 let vzniku Horské služby ve Špindlerově Mlýně to řekli náměstkyně ministryně Klára Dostálová a náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

Horská služba také od příštího roku získá daleko větší jistotu financování, protože už nebude dostávat nenárokovou dotaci, ale peníze na její činnost budou přímo zahrnuty ve státním rozpočtu v kapitole ministerstva. To Horskou službu zřizuje. "V roce 2015 předpokládáme v rozpočtu pro Horskou službu opět 110 milionů korun," řekla Dostálová.

Nárokové financování dá Horské službě možnost plánovat na několik let dopředu. Brožek uvedl, že dosud Horská služba neměla ani jistotu, zda své zaměstnance v budoucnu zaplatí. U Horské služby je nyní zaměstnáno asi 70 lidí, dalších 380 záchranářů je dobrovolných.

Vedle provozních dotací ministerstvo ještě Horské službě poskytuje investiční dotace. Letos to je 15 milionů korun. V budoucnu by Horská služba podle Dostálové mohla významné sumy na investice získávat z evropských fondů.

Horské službě by při žádání peněz mělo pomoci to, že by se stala plnohodnotnou složkou Integrovaného záchranného systému (IZS). Nyní je složkou IZS takzvaně na vyžádání. "Z největšího Integrovaného regionálního operačního programu můžeme podporovat právě jen složky IZS," připomněla Dostálová. Zahrnutí Horské služby do IZS ale bude podle ní vyžadovat změny v zákonech a platit by mohlo od roku 2016 či 2017.

Horská služba v sedmi českých pohořích provozuje 79 stanic a služeben. Její členové obsluhují 44 vozidel, 86 sněžných skútrů, 42 terénních čtyřkolek a jednu rolbu. Se znakem Horské služby na českých horách slouží i 12 lavinových a pátracích psů. Ročně Horská služba zasahuje u asi 8000 úrazů.

Součástí sobotních oslav 80 let vzniku Horské služby byly ukázky práce záchranářů, soutěže členů Horské služby, veřejnosti a zábavný program pro děti. Ve skiareálu ve Svatém Petru záchranáři několika stovkám přítomných ukázali evakuaci lidí z lanovky, transport zraněných či záchranu s pomocí vrtulníku.

 

Právě se děje

Další zprávy