Farmářka schválila výměnu pozemku, spor o dostavbu D11 končí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 11. 2014 13:43
Spor mezi farmářkou Ludmilou Havránkovou a státem o výkup pozemků pro dostavbu dálnice do Hradce Králové se po dvaceti letech blíží ke konci.
Ludmila Havránková.
Ludmila Havránková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Farmářka Ludmila Havránková podepsala se Státním pozemkovým úřadem dohodu o výměně pozemku, po které bude následovat dohoda o převodu posledního pozemku potřebného pro dostavbu dálnice do Hradce Králové.

"Dnes byla podepsána směnná smlouva, kterou stát získá pozemky v okresech Znojmo, Liberec a Česká Lípa. Paní Havránková získá pozemky v k. ú. Stěžery v okrese Hradec Králové, které má v současné době v pronájmu. Uzavřením směnné smlouvy došlo k naplnění dohody mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a Ludmilou Havránkovou. Teprve až na základě této dohody dojde k převodu zbylé části pozemku nutného pro zahájení dostavby D11," uvedla mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová.

Spory mezi farmářkou a státem o výkup pozemků pro dálnici D11 se tak po dvaceti letech blíží ke konci. Směna potřebného pozemku je součástí větší výměny. Stát podle pozemkového úřadu získá celkem osmnáct hektarů zemědělské půdy v okresech Znojmo, Liberec a Česká Lípa.

Na oplátku vydá Havránkové čtyři pozemky o výměře 16,5 hektaru půdy v okolí Hradce Králové, které si farmářka od úřadu v současnosti pronajímá. Směnná smlouva byla dojednána na základě její žádosti.

Druhou polovinu pozemku pod chystanou dálnicí donedávna vlastnila sestra Havránkové, Jaroslava Štrosová. Ta ale svoji část v červenci prodala hradecké radnici. Radnice nabídla Štrosové za polovinu z pozemku o výměře 0,27 hektaru 1,7 milionu korun.

"Směnná smlouva s paní Havránkovou je pro stát výhodná hned v několika směrech. Nejenže otevřela cestu k úspěšnému dořešení situace kolem dostavby dálnice D11, ale současně jsme získali i o více než 1,5 hektaru větší výměru kvalitní zemědělské půdy a přínos do státní pokladny ve výši přibližně čtyři miliony korun," uvedla ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová. Tuto částku má úřadu vyplatit Havránková jako doplatek rozdílu ceny.

Dostavba chybějícího 2,5 kilometru dlouhého úseku mezi Prahou a Hradcem Králové začala 22. července. Stavební práce by měly vyjít na 1,1 miliardy korun.

Dosud se ale kvůli nedořešeným výkupům a nedokončenému archeologickému výzkumu nemohly rozjet naplno. Při průzkumu, který by měl skončit napřesrok v květnu, už archeologové objevili pohřebiště z mladší doby bronzové a nálezy z období raného středověku.

Dálnice D11 se staví od roku 1978. Podle plánů by od Hradce Králové měla D11 pokračovat dál k Jaroměři a poté k polským hranicím jako rychlostní silnice R11. Podle aktuálních plánů by dálnice měla být dokončena v roce 2017.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy