Cizinec krátil daně při dovozu tabákových listů, odsedí si sedm let ve vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2015 11:40
Cizinec Adam Filus podle soudu krátil daně při dovozu tabákových listů, způsobil škodu 145 milionů korun. Soud ho za to poslal na sedm let do vězení a na pět let ho vypověděl ze země. Polák před soudem nevypovídal, na policii ale dřív řekl, že zákon neporušil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové poslal na sedm let do vězení Adama Filuse, který podle spisu zkrácením daně při dovozu a prodeji tabákových listů způsobil škodu 145 milionů korun.

Soud ho zároveň na pět let vypověděl ze země. Polák Filus při zahájení hlavního líčení nevypovídal, na policii uvedl, že zákon neporušil. Rozsudek dosud není pravomocný.

Filusovi hrozilo pět až 10 let vězení. Předseda senátu hradeckého soudu Jiří Vacek řekl, že soud uložil trest mírně pod polovinou trestní sazby vzhledem k tomu, že obžalovaný dosud nebyl trestán a při vyšetřování spolupracoval.

Podle Vacka se podařilo prokázat, že Filus tabákové listy napytlíkoval a například navlhčil, takže po nařezání tento výrobek bylo možné využít ke kouření.

Obžaloba Filuse viní z toho, že daň zkrátil při obchodování se 70 536 kilogramy částečně odřapíkovaného tabáku, který v drtivé většině do České republiky dovezl od července 2013 do srpna 2014.

Po přesypání do menších pytlů, načechrání a někdy i zvlhčení dodával tabák do svých provozoven rozmístěných po České republice jako hnojivo či stelivo.

V prodejnách si tabákové listy mohli zákazníci za poplatek nařezat či nadrtit. Podle spisu však šlo o tabák ke kouření podléhající spotřební dani z tabákových výrobků, kterou však obžalovaný nezaplatil, neplatil také daň z přidané hodnoty.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy