Vary se budou soudit s policií kvůli budovám v lázních

ČTK ČTK
22. 2. 2012 17:32
Policie chce prodat budovy, kde léta sídlila. Město se brání, že budovy jsou jeho
Karlovarský magistrát.
Karlovarský magistrát. | Foto: Mapy.cz

Karlovy Vary - Okresní soud v Karlových Varech zamítl návrh na předběžné opatření, kterým chtělo město znemožnit Policii ČR nakládat s budovami, kde léta sídlila. Nyní je chtěla prodat, protože se stěhuje do nových.

Město tvrdí, že část z nich je jeho historickým majetkem, a podalo žalobu na určení vlastnictví. Do jednání mělo zablokovat nakládání s objekty předběžné opatření. Náměstek primátora Jaroslav Růžička (nez.) řekl, že se město proti zamítnutí odvolá.

Soudní řízení týkající se určení vlastnického práva k nemovitostem v ulici I. P. Pavlova bylo zahájeno 15. února.

Podle informace soudu od té doby běží lhůta 30 dnů, v níž se má žalovaná strana ke sporu vyjádřit. Město uplatňuje nárok na tři budovy ze šesti včetně pozemků a na jeden nezastavěný pozemek, uvedl Růžička.

"Podat žalobu jsme se rozhodli poté, co jsme se dozvěděli o plánech policie budovy prodat. Žaloba je podaná na stát a Policii ČR jako jeho organizační složku," poznamenal Růžička.

Zda bude mít zamítnutí předběžného opatření na spor vliv, to Růžička zatím neví. Podané žaloby se to podle něho nedotkne.

Podotkl, že se město teď pokusí s krajským vedením policie dohodnout, aby přes zamítnutí předběžného opatření s budovami nijak nenakládalo.

"V tomto sporu nám nejde o konfrontaci s policií a majetkový prospěch. Jestliže ale existuje možnost, že jde o historický majetek města, musíme takto postupovat. Jinak bychom mohli sami porušit zákon," dodal Růžička.

Upozorní kupce na riziko

Vedení krajské policie se k případu dosud nevyjádřilo, její mluvčí Andrea Kávová řekla, že policie vydá tiskové prohlášení.

Podle Růžičky by mohlo zamítnutí předběžného opatření teoreticky znamenat, že může policie objekty prodat či pronajmout.

"Budeme situaci sledovat a kdyby se tak mělo stát, upozorníme případného kupce na riziko, že soud může nakonec určit jako vlastníka město. Předpokládáme však, že při dobrých vztazích, jaké s policií máme, se to nestane," dodal.

Policisté mají nové dva objekty

V Karlových Varech se policisté stěhují do dvou nových objektů. Část z nich do objektu Policejního ředitelství Karlovarského kraje v areálu krajského úřadu v Karlových Varech.

Tato budova stála kolem 178 milionů korun. Další policisté se přesunuli do nového sídla obvodního oddělení, které vzniklo rekonstrukcí asi za 38 milionů korun ze zchátralého objektu bývalého kožního oddělení karlovarské nemocnice.

Z prodeje objektů v ulici I. P. Pavlova chtěla policie uhradit část nákladů na obě stavby.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy