Začíná policejní výprodej. K mání budou jídelny i auta

Radek Nohl Radek Nohl
10. 12. 2011 20:00
Přední čeští policisté připravili plán, díky kterému se mají ušetřit stovky milionů
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ve stínu sporu ministra vnitra Jana Kubiceho a policejního prezidenta Petra Lessyho připravila policie plán tvrdých úspor.

Budou se zavírat stovky kanceláří, policejní jídelny a školicí prostory. Budovy, které se přestanou používat, se pronajmou, nebo rovnou prodají.

Díky tomu se mají ušetřit stovky milionů korun.

Policejní šéf Petr Lessy má sice konkrétní návrhy předložit až v polovině příštího roku, plán už však policie začala naplňovat. První zařízení už byla zrušena.

Z osmi středisek jen dvě

Podle informací Aktuálně.cz uzavře policejní prezídium k 1. únoru 2012 školicí středisko v Balkové na Plzeňsku. "Je to z úsporných důvodů," potvrdil policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Školicích center má dnes policie k dispozici osm, pohled do rodícího se plánu však říká, že v budoucnu zůstane zřejmě jen jedno takové zařízení v Čechách a druhé na Moravě.

Většina těch dalších se prodá a nynější odhad slibuje, že policie ušetří nejméně 25 milionů korun. Dalších sto milionů se pak uspoří tím, že všechny své jídelny nabídne policie soukromníkům.

Důvod je jednoduchý. Podle ministerstva vnitra využívá dnes kantýny jen desetina zaměstnanců policie. Desítky milionů chce policie ušetřit také na nájmech, za které jen v loňském roce zaplatila téměř čtvrt miliardy korun.

Masivní sestěhovávání

Vedení ministerstva totiž plánuje, že zruší stovky pracovních míst. Kvůli tomu se budou prodávat policejní vozy, někde se zároveň uvolní kanceláře, jinde se policisté přestěhují do menších prostor.

O tom, jakých krajských ředitelství se škrty dotknou, bude ještě policie diskutovat. "Je to na velké jednání. Jedná se o mnoho věcí, které se musí posuzovat každá zvlášť," řekla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Toto jsou auta pro dopravní policii. Zatímco osobní dodala Škoda, tyto malé "pojízdné kanceláře" Volkswagen.
Toto jsou auta pro dopravní policii. Zatímco osobní dodala Škoda, tyto malé "pojízdné kanceláře" Volkswagen. | Foto: Attila Racek

K masivnímu sestěhování již došlo například u jihomoravské policie. Změna jim prý přinesla milionové úspory.

"Stanovili jsme si průměr, kolik by mělo být na jednoho policistu nebo zaměstnance," řekl Aktuálně.cz ředitel policie v Jihomoravském kraji Tomáš Kužel.

"Samozřejmě, pokud k vyšetřovateli chodí každý den někdo na výslech, tak nemůže sedět s dalšími třemi lidmi, protože by se rušili a podle toho jsme to přizpůsobili," doplnil.

A například karlovarští policisté brzy opustí pět budov v centru Karlových Varech a tři v Sokolově. Všechny se podle krajského policejního šéfa Oldřicha Tomáška prodají. Útvary se totiž sestěhují do nové moderní budovy v Karlových Varech.

 

Právě se děje

Další zprávy