V Chebu vznikne nový dopravní terminál za 117 milionů

ČTK ČTK
21. 12. 2011 20:20
Stavba by měla být hotová do konce roku 2012. Cestujícím přinese větší pohodlí
Radnice v Chebu
Radnice v Chebu | Foto: foto.mapy.cz

Cheb - Nový moderní terminál se začal ve středu stavět v Chebu. Celkem by měl stát 117 milionů korun.

Na prostranství před vlakovým nádražím vznikne podle projektu šestiúhelníková stavba s nástupišti po obvodu.

Investorem stavby je Karlovarský kraj, který na dopravní terminál získal dotaci z Regionálního operačního programu.

"Karlovarský kraj se na předfinancování podílí částkou ve výši zhruba 108 milionů korun, stejně tak město Cheb přispěje necelými devíti miliony korun," uvedl hejtmanův náměstek Petr Navrátil (ČSSD).

Hejtman Josef Novotný (ČSSD) stavbu označil za jednoznačný přínos pro cestující. Plocha před nádražím bude propojena suchou cestou přístřeškem napojeným přímo na podloubí, kde z autobusů a vlaků vystupuje nejvíce lidí.

Vznikne infocentrum i zázemí pro řidiče

V centrální budově bude nově infocentrum, úschovna kol, občerstvení i provozní zázemí pro řidiče a dispečery. "Vznikne architektonicky odvážné a velmi zajímavé řešení terminálu. Do Chebu tím přichází závan mladé architektury," komentoval stavbu Navrátil.

Podle chebského starosty Pavla Vanouška (ČSSD) sice stavba přinese v příštím roce určité nepohodlí obyvatelům okolí nádraží i cestujícím, ale po dokončení by naopak měla zlepšit komfort bydlení v této části města. "Je to ideální propojení vlakové, autobusové a městské hromadné dopravy. Město Cheb je přeplněné dopravou a my se snažíme, aby lidé začali více využívat právě MHD, a nový terminál by k tomu měl přispět," řekl Vanoušek.

Následovat budou Karlovy Vary

Podle plánů se bude do terminálu vjíždět přes křižovatku z Dukelské ulice. Parková úprava stávající vzrostlé zeleně, doplněná novou výsadbou, bude tvořit hlukovou a prachovou clonu vůči okolní zástavbě. "Současně se stavbou terminálu se počítá také s rekonstrukcí Žižkovy ulice, včetně křižovatky s Dukelskou ulicí," doplnil Vanoušek.

Dopravní terminál by měl být hotový do konce roku 2012. Po terminálech v Sokolově, Mariánských Lázních a v Chebu by měl v budoucnu přijít na řadu i podobný projekt v Karlových Varech.

 

Právě se děje

Další zprávy