Pendolino prodlužuje trasu až do Františkových Lázní

Pavel Baroch
17. 12. 2011 12:40
Vlak pojede každou sobotu. Ráno z Bohumína přes Prahu a Plzeň, po poledni nazpátek
Foto: České dráhy

Františkovy Lázně - Komfortní rychlovlak Pendolino prodloužil svou trasu přes celou republiku.

Každou sobotu, počínaje 17. prosincem, zamíří brzy ráno z Ostravska do Prahy a odtud bude pokračovat přes Plzeň, Mariánské Lázně a Cheb do Františkových Lázní. Nazpátek se vydá ve stejný den krátce po poledni.

První souprava ovšem dorazila do cílové stanice se zpožděním. Důvodem byla nehoda na Kolínsku, kde vlak srazil muže.

"Cílem je maximálně využít jednotky Pendolino," řekla Aktuálně.cz mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Prodloužení trasy bylo umožněno dokončením III. železničního koridoru mezi Stříbrem a Chebem.

"Trať je zde jednokolejná a až do května letošního roku jezdila za vlakové spoje náhradní autobusová doprava," poznamenala Pistoriusová. Dodala, že stavební práce a výluky trvaly bezmála čtyři roky.

Kolik bude provoz moderního vlaku stát, odmítly dráhy sdělit. "Vzhledem k tomu, že jde o produkt vedený na obchodní riziko, detaily týkající se nákladů nezveřejňujeme," sdělila mluvčí Pistoriusová.

Do Chebu o 50 minut rychleji

Pendolino bude odjíždět z Bohumína každou sobotu dvě minuty po půl šesté ráno. Z Prahy vlak vyrazí krátce před devátou a z hlavního nádraží v Plzni odjede v půl jedenácté. Do Františkových Lázní přijede pár minut před tři čtvrtě na dvanáct.

Odtud se vydá na zpáteční cestu ještě v sobotu jedenáct minut před půl jednou, přičemž do Bohumína se vrátí chvilku před půl sedmou večer.

"Jízdní doba například z Plzně do Mariánských Lázní se zkrátí oproti klasickým rychlíkům o 20 minut, z Prahy do Chebu přibližně o 50 minut," řekla Aktuálně.cz Pistoriusová.

Pendolino čeká na povolené k vyjetí na trať do Břeclavi
Pendolino čeká na povolené k vyjetí na trať do Břeclavi | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Cestující musí mít i místenku

Cestující nebo lázeňští pacienti, kteří pojedou Pendolinem na západ republiky, si budou muset k jízdence zakoupit povinně i místenku. Z Prahy do Mariánských a Františkových Lázní nebo Chebu vyjde ve 2. třídě na 70 korun.

Základní cena jízdného včetně místenky z Bohumína až do Františkových Lázní ve 2. třídě je 750 korun.

Kratší trasa, například z Olomouce do Mariánských Lázní, vyjde na 590 korun a z Prahy do Mariánských Lázní na 240 korun.

Ušetřit je možné zákaznickou kartou nebo zakoupením lístků s předstihem na internetu, čímž mohou podle mluvčí Českých drah Romany Pistoriusové ušetřit například lázeňští klienti.

Františkovy Lázně
Františkovy Lázně | Foto: Pavel Baroch

Přijeďte Pendolinem! zvou lázně

Lázeňské společnosti v Mariánských a Františkových Lázních už Pendolino, jehož první linková souprava k nim dorazí v sobotu dopoledne, nabízejí ve svých oficiálních dokumentech nebo na internetových stránkách.

Mluvčí drah uvedla, že ČD marketingově spolupracují s lázeňskými společnostmi v obou západočeských městech.

"Na přání vám zajistíme dopravu z vlakového nádraží až do hotelové recepce a zpět," nabízí například společnost Lázně Františkovy Lázně.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy