Pendolino prodlužuje trasu až do Františkových Lázní

Pavel Baroch
17. 12. 2011 12:40
Vlak pojede každou sobotu. Ráno z Bohumína přes Prahu a Plzeň, po poledni nazpátek
Foto: České dráhy

Františkovy Lázně - Komfortní rychlovlak Pendolino prodloužil svou trasu přes celou republiku.

Každou sobotu, počínaje 17. prosincem, zamíří brzy ráno z Ostravska do Prahy a odtud bude pokračovat přes Plzeň, Mariánské Lázně a Cheb do Františkových Lázní. Nazpátek se vydá ve stejný den krátce po poledni.

První souprava ovšem dorazila do cílové stanice se zpožděním. Důvodem byla nehoda na Kolínsku, kde vlak srazil muže.

"Cílem je maximálně využít jednotky Pendolino," řekla Aktuálně.cz mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Prodloužení trasy bylo umožněno dokončením III. železničního koridoru mezi Stříbrem a Chebem.

"Trať je zde jednokolejná a až do května letošního roku jezdila za vlakové spoje náhradní autobusová doprava," poznamenala Pistoriusová. Dodala, že stavební práce a výluky trvaly bezmála čtyři roky.

Kolik bude provoz moderního vlaku stát, odmítly dráhy sdělit. "Vzhledem k tomu, že jde o produkt vedený na obchodní riziko, detaily týkající se nákladů nezveřejňujeme," sdělila mluvčí Pistoriusová.

Do Chebu o 50 minut rychleji

Pendolino bude odjíždět z Bohumína každou sobotu dvě minuty po půl šesté ráno. Z Prahy vlak vyrazí krátce před devátou a z hlavního nádraží v Plzni odjede v půl jedenácté. Do Františkových Lázní přijede pár minut před tři čtvrtě na dvanáct.

Odtud se vydá na zpáteční cestu ještě v sobotu jedenáct minut před půl jednou, přičemž do Bohumína se vrátí chvilku před půl sedmou večer.

"Jízdní doba například z Plzně do Mariánských Lázní se zkrátí oproti klasickým rychlíkům o 20 minut, z Prahy do Chebu přibližně o 50 minut," řekla Aktuálně.cz Pistoriusová.

Pendolino čeká na povolené k vyjetí na trať do Břeclavi
Pendolino čeká na povolené k vyjetí na trať do Břeclavi | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Cestující musí mít i místenku

Cestující nebo lázeňští pacienti, kteří pojedou Pendolinem na západ republiky, si budou muset k jízdence zakoupit povinně i místenku. Z Prahy do Mariánských a Františkových Lázní nebo Chebu vyjde ve 2. třídě na 70 korun.

Základní cena jízdného včetně místenky z Bohumína až do Františkových Lázní ve 2. třídě je 750 korun.

Kratší trasa, například z Olomouce do Mariánských Lázní, vyjde na 590 korun a z Prahy do Mariánských Lázní na 240 korun.

Ušetřit je možné zákaznickou kartou nebo zakoupením lístků s předstihem na internetu, čímž mohou podle mluvčí Českých drah Romany Pistoriusové ušetřit například lázeňští klienti.

Františkovy Lázně
Františkovy Lázně | Foto: Pavel Baroch

Přijeďte Pendolinem! zvou lázně

Lázeňské společnosti v Mariánských a Františkových Lázních už Pendolino, jehož první linková souprava k nim dorazí v sobotu dopoledne, nabízejí ve svých oficiálních dokumentech nebo na internetových stránkách.

Mluvčí drah uvedla, že ČD marketingově spolupracují s lázeňskými společnostmi v obou západočeských městech.

"Na přání vám zajistíme dopravu z vlakového nádraží až do hotelové recepce a zpět," nabízí například společnost Lázně Františkovy Lázně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy