Nový Kostel (Chebsko) - V okolí Nového Kostela na Chebsku v neděli pokračovala série lehkých zemětřesení, která začala minulý týden.
Kolem druhé hodiny odpolední zaznamenaly přístroje otřes o síle 3,8 stupně Richterovy stupnice, řekl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu. Asi 25 kilometrů od Nového Kostela měl otřes sílu 3,9 stupně.
Časně ráno se zachvěla země i v sousedním Německu.
Všechny tyto jevy jsou součástí zemětřesného roje, který se v této oblasti nyní projevuje a může trvat týdny až měsíce.
Lze očekávat, že intenzita bude ještě stoupat, uvedl vědec.
Německá ústřední seizmologická observatoř v Hannoveru informovala, že v příhraniční oblasti u lázeňského města Bad Brambach odborníci naměřili sílu otřesů 3,9 až 4,0 stupně.
Škody na budovách nebyly na německé straně zjištěny.
Zemětřesné roje se na Chebsku vracejí s několikaletými odstupy. Zatím poslední byl v roce 2008. Tehdy nejsilnější otřesy dosáhly síly čtyř stupňů.
Nynější série je podle Horálka intenzivnější než před třemi roky. "Je to asi druhý nejsilnější roj za posledních sto let," tvrdí geolog.
Za víkend zaznamenaly podle něj přístroje na Chebsku desítky otřesů, většina z nich byla tak slabá, že je lidé ani nevnímali. V sobotu byly nejsilnější ranní otřesy na Chebsku kolem 3,6 stupně.
Jako odstřel v kamenolomu
Přestože síla otřesů může ještě stoupat, a to až ke čtvrtému stupni, Horálek neočekává, že by způsobily nějaké vážnější škody. Lidé je mohou vnímat jako ránu a dunění připomínající například odstřel v kamenolomu.
V oblasti u Nového Kostela se podle geologa z dosud neaktivního segmentu uvolňuje postupně velké množství energie.
Nedělní jev, kdy se projevily poměrně výrazné otřesy na dvou místech oblasti, na Chebsku a v Německu, považuje Horálek za poměrně unikátní.
"Za posledních 30 let se nestalo, že by otřesy takové intenzity byly na dvou místech té oblasti," řekl. Podle něj to dokazuje, že oblast je v takové aktivitě, že lze předpokládat v celé lokalitě ještě silnější otřesy.