Sbohem gentlemane! Protestující proti Zemanovi v Bochově neporušili zákon

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2016 14:04
Karlovarská policie si předvolala lidi, kteří prezidenta Miloše Zemana v Bochově uvítali protestními transparenty. Účastníci ale podle policie zákon neporušili. Zemanových odpůrců byla v Bochově zhruba desítka. Prezidenta před kulturním domem uvítali s transparenty s nápisy jako Sbohem gentlemane nebo Náčelník Miloš Rudý gentleman s fotomontáží Zemana v červených trenýrkách.
Policie prošetří lidi, kteří demonstrovali proti Zemanovi v Bochově na Karlovarsku. (Ilustrační foto)
Policie prošetří lidi, kteří demonstrovali proti Zemanovi v Bochově na Karlovarsku. (Ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Marek

Bochov (Karlovarsko)  - Lidé, kteří v Bochově v Kralovarském kraji čekali na prezidenta Miloše Zemana s protestními transparenty, se protiprávního jednání nedopustili. Museli podat vysvětlení na policii, ale před přestupkovou komisi naopak půjde muž, který se snažil transparenty poškodit, uvedla karlovarská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

"Policie osoby, které neznala, ztotožnila na základě požádání o předložení dokladů a poté provedla šetření, zda a kdo se dopustil protiprávního jednání. Nyní šetření ukončila a výsledkem bude oznámení přestupku komisi pro projednávání přestupků na 71letého občana, který se snažil poškodit transparenty protestujících na místě," uvedla Týřová v tiskové zprávě.

Karlovarská policie dále podle ní odmítá nařčení z politizace svého postupu. "Při návštěvě prezidenta republiky v obci Bochov došlo k narušení veřejného pořádku přímo před policisty a jejich povinností je zakročit," doplnila mluvčí.

Zemanových odpůrců byla v Bochově zhruba desítka. Prezidenta před kulturním domem uvítali s transparenty s nápisy jako Sbohem gentlemane nebo Náčelník Miloš Rudý gentleman s fotomontáží Zemana v červených trenýrkách. Poté, co prezident vystoupil z limuzíny, pozval protestující na debatu s tím, že si s nimi rád popovídá. Nikdo z nich se ale bochovského setkání s občany nezúčastnil.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy