Prezident na prodej. Aktivisté promítli na Hrad nápisy kritizující návštěvu čínského prezidenta

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2016 9:41
Světelné nápisy "Pravda a láska", "Free Tibet", "Prezident na prodej" nebo "CZ for sale" se v noci promítly na stěně Pražského hradu. Texty kritizovaly současnou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku. "Na návštěvu čínského prezidenta v Praze reagujeme unikátní světelnou projekcí na Pražský hrad. Věříme, že skutečná pravda a láska alespoň na fasádě Pražského hradu osloví nejednoho občana ČR," uvedli aktivisté v anonymním e-mailu. Policie v noci pravděpodobně našla místo, odkud se nápisy promítaly, nikoho ale nezadržela.
Pravda a láska na Pražském hradě.
Pravda a láska na Pražském hradě. | Foto: ČTK

Praha - Aktivisté v noci na středu promítali na budovy Pražského hradu světelné obrazce a texty kritizující nynější návštěvu čínského prezidenta v ČR a obchodní vazby mezi Českem a Čínou. Vyplývá to z fotografií, které na Facebooku zveřejnila někdejší poslankyně zelených Kateřina Jacques a přišly také ČTK z anonymní e-mailové adresy. "Policie v noci našla pravděpodobné místo, odkud se promítalo, nikoho ale nezadržela," informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan. Hrad podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebude věc řešit.

"Na návštěvu čínského prezidenta v Praze reagujeme unikátní světelnou projekcí na Pražský hrad. Věříme, že skutečná pravda a láska alespoň na fasádě Pražského hradu osloví nejednoho občana ČR," uvedli aktivisté v e-mailu. Texty a obrazci promítanými na fasádu Ústavu šlechtičen obrácenou k Vltavě připomínali bývalého prezidenta Václava Havla, který kritizoval porušování lidských práv v Číně, a vyzývali k osvobození Tibetu a Tchaj-wanu.

Promítali také nápisy "prezident na prodej" a "CZ for sale". Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pchingv úterý na Pražském hradě podepsali smlouvu o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou.

Policisté se projekcí na Hrad zabývali podle Hulana kolem 02:00. Po původcích a místě projekce pátrali například v okolí Strahovského kláštera a na Malé Straně. "Nakonec se nám podařilo konkrétní místo s největší pravděpodobností ztotožnit, žádné projekční zařízení se tam už ale nenacházelo," uvedl. Policie podle mluvčího v souvislosti s projekcí nikoho nezadržela.

Foto: Facebook Kateřiny Bursikové Jacques

Podle Zemanova mluvčího je návštěva čínského prezidenta v Česku mimořádně úspěšná a důležité jsou čínské investice. "Vzhledem k tomu, jaké jsou reakce veřejnosti, tak jde o věc zcela marginální, to znamená Kancelář prezidenta republiky toto nebude nikterak řešit," řekl Ovčáček.

Kolem návštěvy z Číny se podle něj rozvinul aktivistický spektákl a jeho neformálním vůdcem se v úterý definitivně stal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Mohu se třeba domnívat, že to byl snímek ze života známého bojovníka za práva tibetského lidu, pana Miroslava Kalouska," řekl mluvčí k projekci.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Návštěvu čínského prezidenta v Praze provázejí i další protesty. Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla umístil u Evropské ulice billboard se společnou fotografií Havla a tibetského duchovního vůdce dalajlamy, v některých ulicích také aktivisté potřísnili barvou vyvěšené čínské vlajky a po jejich odstranění je nahrazovali tibetskými.

Na Kampě a u Hradu v úterý stovky lidí včetně Kalouska protestovaly proti čínské lidskoprávní politice.

Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu končí třídenní návštěvu v Česku. Před odletem spolu se Zemanem navštíví diskusní ekonomické fórum v Paláci Žofín a Strahovský klášter.

 

Právě se děje

Další zprávy