Žádný protest proti Zemanovi, na Albertově chceme uctít památku o pár dní později, říká pořadatel

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 11. 2015 19:45
Studenti, kteří se v neděli odpoledne sejdou u památníku na Albertově, vzdají hold událostem 17. listopadu a dodávají, že shromáždění bude apolitické. "Vzdáme tam hold událostem 17. listopadu 1939 a 1989, protože v úterý se to nepodařilo," říká Tomáš Navrátil z volného uskupení studentů, kteří akci organizují. "Pokud pan prezident pocítí nějakou nutnost nápravy, budeme jen rádi. Ale to, co se bude v neděli dít, je pouze uctění památky," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Část studentského procesí nepustili v úterý policisté k památníku na Albertově kvůli výstupu prezidenta republiky. Nedělní shromáždění zaštítili rektoři vysokých škol.
Pamětní deska na Albertově.
Pamětní deska na Albertově. | Foto: Ludvík Hradilek

Aktuálně.cz: Co v neděli přesně plánujete?

Tomáš Navrátil: Neplánujeme průvod. Sejdeme se rovnou u památníku na Albertově, kde je setkání také nahlášené. A vzdáme tam hold událostem 17. listopadu 1939 a 1989, protože v úterý se to nepodařilo. Naše shromáždění je především výzvou k nápravě toho, co se 17. listopadu nemohlo se ctí odehrát.

Jak dlouho bude shromáždění trvat?

Plánujeme to asi tak na hodinu. Na tom shromáždění budou také mluvit zejména rektoři a zástupci studentských orgánů.

Kdo třeba dostane slovo?

Zatím nemáme hotový celý seznam, ale mluvit bude například některý z prorektorů Karlovy univerzity.

Kolik předpokládáte, že dorazí lidí?

Naučil bych se spíše věřit ruletě než Facebooku. Ale teď je potvrzených přes pět tisíc lidí. My jsme doufali, že přijde tak maximálně tisíc. Ale v tomto krátkém horizontu, většina lidí ví, jestli má v neděli čas. Takže předpokládáme, že přijdou až tři tisíce lidí.

Máte informace, že vás přijdou podpořit nějací politici? Nebo chcete, aby celá událost zůstala apolitická?

Řekli jsme si, že je to výzva k nápravě a k tomu, abychom na Albertově u památníku vyjádřili úctu tomu, co se stalo. Dostavit se tam může úplně kdokoli a my to, jestli přijdou nějací politici, neřešíme. Snažíme se o apolitičnost té akce. Když přijdou, tak nás to samozřejmě potěší, ale není to nic, co bychom řešili, protože to pro nás není důležité.

Necítíte tedy žádnou zášť vůči tomu, co se v úterý stalo?

Rád bych podtrhl, že to není žádný protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ani proti tomu, co se v úterý na Albertově stalo. Vycházíme z názoru, že něco, co se tam mělo udát, se nestalo. Místo toho, než se vůči někomu vymezovat, je lepší tu situaci napravit. A to chceme udělat. Ta výzva k nápravě míří na všechny a všichni se toho aktu můžou zúčastnit. Pokud pan prezident pocítí nějakou nutnost nápravy, budeme jen rádi. Ale to, co se bude v neděli dít, je pouze uctění památky.

 

Právě se děje

Další zprávy