Karlovy Vary - Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) chce stáhnout žalobu podanou jeho náměstkem Jiřím Kotkem (Alternativa) na stavební společnosti, které zhotovily multifunkční KV Arenu za zhruba 1,2 miliardy korun.
Ve svém prohlášení Kulhánek uvedl, že Kotka vyzval, aby ihned učinil veškeré kroky ke stažení žaloby. Náměstek to odmítl.
"O podání žaloby jsem bohužel nebyl informován ani já, ani nikdo z ostatních členů rady. A rada prozatím nepřijala usnesení podporující podání takto připravené žaloby," konstatoval primátor.
Kotek prohlásil, že žaloba byla podaná v souladu se zákonem a nebude ji stahovat. Učinil tak 23. května, což byl podle něho poslední termín, kdy bylo možné rozporovat první z faktur, kterou Karlovy Vary zaplatily firmám za stavbu haly.
V žalobě jde o určení vlastníka haly. Pokud by soud rozhodl, že hala nepatří městu, ale stavebním firmám, tak by měly Varům vrátit investovanou miliardu. Podle samosoudce Davida Bokra soud teprve řeší podmínky řízení, žalobou jako takovou se ještě nezabýval.
Její podstatou je podle primátora neregulérní soutěže na zhotovitele KV Areny, což pravomocně potvrdil i Nejvyšší správní soud. Karlovy Vary chtějí žalobou docílit minimálně uhrazení rozdílu mezi zaplacenou částkou a cenou odpovídající skutečnému rozsahu prací.
Kotek si ale za svým rozhodnutím stojí, je prý jeho povinností poukázat, že bylo dění kolem výstavby arény nezákonné. Podle něj to potvrdil antimonopolní úřad, když městu udělil půlmilionovou pokutu za nestandardní výběr dodavatelů, "karlovarskou losovačku".
Podle právníku města se hala kvůli tomu nestala nikdy majetkem města. Pokud se poruší zadávání veřejné zakázky, tak smlouva takto uzavřená je údajně neplatná. Náměstek uvedl, že je to pouze jedna z celé řady žalob, které kvůli majetku města připravuje nebo už podal.
Radní města Josef Malý (TOP 09) ale konstatoval, že Kotkův postup je neprofesionální a městu spíše může uškodit. "O žalobě jsme se dozvěděli před několika dny. Na stůl jsem dostali zpracované podklady, co by to mohlo znamenat, až na radě v úterý," podotkl Malý. Podle něj radní v zásadě proti případné žalobě nejsou, ovšem všechno by muselo být lépe připravené.
ODS žaluje neznámého pachatele
Kvůli žalobě na stavební firmy podalo navíc místní sdružení ODS trestní oznámení na neznámého pachatele. Žalobou totiž mohlo podle oznámení dojít ke zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Radnice údajně v případě neúspěchu žaloby zbytečně vynaloží soudní poplatky a bude muset vrátit dotaci 156 milionů korun. Finanční úřadem může být radnici uloženo vrátit i zpětný odvod DPH ze stavby v částce přesahující 184 milionů. Město navíc začalo se stavbou bazénu, který bude propojen s halou.
ODS vyzvala vedení města, aby žalobu nestahovalo do doby, než bude nutné uhradit vysoké soudní náklady. "Když bude žaloba stažena před prověřením trestního oznámení podaného na státním zastupitelství, může dojít i k jeho odložení. Chceme, aby se prokázalo, zda bylo podání žaloby zákonné. Pokud ne, a městu vznikne škoda, bude její náhrada právní cestou požadována na konkrétních osobách, které ji způsobily," podotkl předseda karlovarské ODS Jiří Vaněček.