Začala to losovačka, nyní Vary podávají na firmy žalobu

ČTK ČTK
7. 6. 2011 19:39
Jestliže hala nepatří městu, ale stavebním firmám, chtějí Vary vrátit investovanou miliardu
Stavbu KV Areny doprovázely od začátku spory a pochybnosti
Stavbu KV Areny doprovázely od začátku spory a pochybnosti | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Karlovy Vary podaly žalobu na stavební firmy, které postavily multifunkční KV Arenu.

Podle náměstka primátora Jiřího Kotka (Alternativa), který podal žalobu Krajskému soudu v Plzni 23. května, jde o určení vlastníka haly. Pokud by soud rozhodl, že hala nepatří městu, ale stavebním firmám, tak by měly Varům vrátit investovanou miliardu. Informovala o tom v úterý Česká televize (ČT).

Na stavbě se podílely firmy Syner, Baustav a Metrostav a informacemi o žalobě jsou překvapeny. "Doposud jsme se s takovým druhem žaloby nesetkali, a proto si necháváme zpracovat právní stanovisko. Podle všech indicií to není nápad vedení města Karlovy Vary," uvedl mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Podle samosoudce Davida Bokra soud teprve řeší podmínky řízení, důvodností žaloby se ještě nezabýval.

Kdo podal žalobu? Vary, nebo jen náměstek Kotek?

Podle zjištění ČT podal žalobu sám Kotek bez vědomí rady města, to zatím radní nechtěli komentovat. Opozice ale chování Kotka kritizuje, podle zastupitele Richarda Ullische (ČSSD) jde o skandální chování, kdy prý náměstek podává absolutně chaoticky žaloby na městský majetek.

Náměstek si ale za svým rozhodnutím stojí, je prý jeho povinností poukázat, že bylo dění kolem výstavby arény nezákonné. Podle něj to potvrdil i antimonopolní úřad, když městu udělil půlmilionovou pokutu za nestandardní výběr stavebních firem. Podle právníku města se hala kvůli tomu nestala nikdy majetkem města. Pokud se poruší zadávání veřejné zakázky, tak smlouva takto uzavřená je prý neplatná.

Na začátku byla legendární karlovarská losovačka...

Výběr stavební firem pro KV arénu provázela dnes už legendární "karlovarská losovačka". Dvouapůlminutový snímek na serveru youtube.com dokazuje, že organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji. Losující to komentoval tak, že jsou lístky slepené, a nemůže je proto v osudí oddělit.

ÚOHS označil výběr uchazečů za netransparentní a udělil Varům jednu z nejvyšších pokut za zadávání veřejných zakázek, později její výši potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy