Kyselka není Karlštejn, vzkázal Klaus demonstrantům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 9. 2011 16:53
Návštěvu prezidenta doprovázely potyčky mezi demonstranty a zaměstnanci minerálky
U prezidenta se místní pochopení nedočkali.
U prezidenta se místní pochopení nedočkali. | Foto: Plzeňský kraj

Karlovy Vary - Desítky demonstrantů bojujících za záchranu zchátralých lázní čekaly na prezidenta Václava Klause v Kyselce na Karlovarsku. Návštěvu doprovázelo několik incidentů mezi zaměstnanci Karlovarských minerálních vod (KMV) a účastníky demonstrace.

Prezident petici za obnovu historických budov, kterou podepsalo přes 14 tisíc lidí, označil za manipulaci. Před cestou také prohlásil, že není příznivcem fundamentálních řešení a že bude nejspíše nutné hledat nějaký kompromis a zkusit zachránit, co má smysl zachraňovat.

Vyvlastnění je zbytečné, myslí si prezident

"Lázně tam byly, ale je evidentní, že už asi nikdy nebudou," uvedl Klaus. V Kyselce ho zajímala existence projektu na obnovu místních památek. Za zbytečné sny prezident považuje, že by bylo něco takového jako Kyselka vyvlastněno či znárodněno a začal se o to starat stát. "Při vší úctě k lázním Kyselka, není to Karlštejn," poznamenal Klaus.

V Kyselce provázela Klause starostka Petra Hoffmannová (nezávislá), která mu řekla, že nutit vlastníkům (společnost C. T. S. Duo a Karlovarské minerální vody), jak by měli zchátralé objekty využít, si nedovede představit.

S Klausem se v Kyselce setkal i zástupce Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Pavel Ries. Asociace, která demonstraci svolala, před časem požádala, aby na ni byly památkově chráněné lázeňské objekty bezúplatně převedeny.

Klaus iniciativu ohledně petice zpochybnil. Ries nazval Klausův postoj jako skandální. "Prezident vmetl do tváře všem lidem, kteří podepsali petici, že oni jsou těmi, kteří mohou za stav Kyselky," podotkl Ries. Uvedl, že existuje památkový zákon, který zcela jasně říká, co má vlastník dělat.

Návštěvu prezidenta doprovázely potyčky

Do Kyselky dorazila také asi stovka zaměstnanců Karlovarských minerálních vod (KMV). Mezi nimi a účastníky demonstrace došlo k několika potyčkám. Vesměs to bylo pouze slovní napadání. Viceprezident asociace Martin Kadrman označil generálního ředitele KMV Alessandra Pasqualeho za dobytek a dostal od něj facku. "Pan Pasquale tak reagoval na hrubou urážku," uvedla mluvčí KMV Bibiana Beňová.

KMV chtějí představit příští týden rozsáhlý projekt revitalizace některých objektů bývalých lázní. Součástí komplexu, který by tak měl být opraven, má být mimo jiné muzeum představující historii značky Mattoni, hotel a park.

Společnost KMV podle Beňové investovala v minulosti do udržení objektů peníze tak, jak požadovali památkáři. Jenom v posledním roce to byly údajně dva miliony korun. Vzniknout by měl také bytový dům a zbytek objektů hodlá využít společnost pro své účely.

Je to kompromisní krok vpřed, tvrdí historik

Záměr částečně obnovit areál v Kyselce považuje karlovarský historik Stanislav Burachovič, jenž se Kyselkou dlouho zabývá, za zdařilý kompromisní krok vpřed. Vychází z reálného a aktuálního stavu budov bývalých lázní a akcentuje ty, které jsou památkově a historicky mimořádně cenné, uvedl Burachovič.

Za konstruktivní označil záměr i primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). Ten již dříve apeloval na všechny, komu rozvoj Kyselky není lhostejný, aby dali přednost racionálnímu řešení před emocemi. "Věřím, že stejnou podporu získáme rovněž u výkonných orgánů památkové péče, jejichž souhlas je předpokladem dalšího vývoje," dodal Pasquale.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy