Bartoška naštval památkáře, vynechal film o Kyselce

ČTK ČTK
13. 7. 2011 8:39
Snímek byl odmítnut, i když o jeho uvedení žádala zástupkyně Úřadu ombudsmana
MFF nechce čelit tlaku organizací, které by přes něj chtěly ventilovat určité problémy, říká Bartoška.
MFF nechce čelit tlaku organizací, které by přes něj chtěly ventilovat určité problémy, říká Bartoška. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Karlovy Vary - Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR v dopise prezidentovi Mezinárodního filmového festivalu (MFF) kritizuje Jiřího Bartošku, že do programu nezařadil dokument Umírající Mattoniho lázně Kyselka.

Prezident asociace Pavel Ries v dopise uvádí, že snímek byl odmítnut, i když o jeho uvedení žádala zástupkyně Úřadu ombudsmana. Bartoška novinářům ještě před zahájením MFF řekl, že závazný slib na zařazení filmu do projekcí MFF ale nikdy nepadl.

Nezařazení dokumentu Petra Lněničky, který poukazuje na devastaci souboru kulturních památek poblíž Karlových Varů, považuje asociace za velmi chybné rozhodnutí. Ries v dopise uvádí, že nikdo nežádal, aby byl dokument zařazen do soutěže.

"Bylo více způsobů, jak žádosti Úřadu ombudsmana vyhovět. Třeba projekcí pro novináře. Přitom organizace Amnesty International příležitost k uvedení spotu Woodoo dostala, a byl na festivalu dokonce slavnostně pokřtěn," uvedl Ries.

Bartoška: Nejsme tu od ventilování problémů

Bartoška před zahájením festivalu označil snímek o Kyselce za pozoruhodný v tom, jak na devastaci bývalých lázní upozorňuje. Podle něho ale z řady důvodů nesplňoval kritéria pro to, aby byl zařazen do programu festivalu nebo do soutěže dokumentů. Za nešťastné označil, že se zpráva o možném uvedení filmu na MFF dostala do médií dříve, než bylo cokoli dohodnuto.

Bartoška podotkl, že MFF se chce vyhnout riziku, že by čelil tlaku různých organizací, které by přes něj chtěly ventilovat určité problémy.

Situaci v Kyselce se už dříve věnoval bývalý ombudsman Otakar Motejl. V roce 2009 uvedl, že památkáři při ochraně cenného areálu zcela selhali a nechali ho zdevastovat.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová dokument Petra Lněničky označila za výstižný film poukazující na aktuální stav památkově chráněných budov. Uvedla, že MFF je podle ní správným místem, kde upozornit veřejnost "na nečinnost vlastníků a správních úřadů ve vztahu k památce, která je významným historickým dokladem lázeňské tradice v karlovarském regionu".

Snímek o chátrající Kyselce byl odmítnut, i když o jeho uvedení žádala zástupkyně Úřadu ombudsmana.
Snímek o chátrající Kyselce byl odmítnut, i když o jeho uvedení žádala zástupkyně Úřadu ombudsmana. | Foto: Obec Kyselka

Kyselku si předávali pochybní vlastníci

Kvůli bývalým lázním v Kyselce se letos konalo několik jednání na různých úrovních. Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR pak vyzvala karlovarský magistrát, který je orgánem státní památkové péče, aby vybídnul majitele chátrajících památkově chráněných budov v bývalých lázních Kyselka k okamžitému zabezpečení budov. Za neplnění povinností jim má úřad vyměřit pokutu, uvedl viceprezident asociace Martin Kadrman.

Lázně získal jako první po roce 1990 podnikatel Karel Franta z Prahy. Poté je převedl na Friedericha Beckera z Německa. Toho později zatkla policie za podvody. Předtím ale prodal lázně Udo Markardovi z Bad Kisingenu, který byl v Německu odsouzen za závažné trestné činy. Od Markarda koupil zpustlou Kyselku Dagestánec Šamil Chalitujev a sliboval do ní stamilionové investice. Muž ale zbankrotoval, než projekt stačil uskutečnit.

Prodej bývalých dětských lázní formou licitace se pak konal třikrát. Poprvé nebyl zájemce, podruhé je vydražila za 30 milionů korun firma Rukua, ovšem nezaplatila do stanoveného termínu. Při třetím prodeji v lednu 2006 uspěla C. T. S. Duo se 16,5 milionu korun, která je současným vlastníkem většiny objektů v Kyselce.

 

Právě se děje

Další zprávy