Kyselka Ida má šanci. Chce ji město Náchod

ČTK ČTK
22. 7. 2011 6:35
Koupě vrtů má být prvním krokem ve snaze obnovit v Náchodě lázeňství
Lázně Běloves chátrají, dosavadní snahy o jejich záchranu ztroskotaly
Lázně Běloves chátrají, dosavadní snahy o jejich záchranu ztroskotaly | Foto: http://lazne-beloves-as.blog.cz/

Náchod - Město Náchod chce od státu koupit vrty známé minerální vody Ida. Náchodská radnice chce postupně obnovit lázeňství ve městě.

Vrty městu ke koupi nabídlo ministerstvo zdravotnictví, které je považuje za zbytný majetek.

Podle znaleckého posudku mají vrty nazývané IDA 1 a IDA 2 hodnotu necelých 700 000 korun. Nacházejí se na pozemku areálu zaniklých běloveských lázní, který patří soukromým majitelům.

O tom, zda vrty město koupí, budou mít konečné slovo zastupitelé. Ti zatím schválili záměr koupě vrtů, uvedl náchodský místostarosta Tomáš Šubert (Patrioti města Náchoda).

Podle Šuberta jsou vážným zájemcem o investici do obnovy náchodských lázní a jejich provozování lázně z Jeseníku. Město však již v minulosti jednalo s řadou potenciálních investorů, ale zatím se k žádnému konkrétnímu výsledku nedospělo.

Lázně Běloves chátrají, stáčírna chátrá...

Původní Lázně Běloves ukončily provoz v roce 1996 a od té doby chátrají.

Podobný osud potkal i běloveskou stáčírnu kyselky Ida. V dražbě v roce 1991 ji za 110 milionů korun koupil Antonín Moravec, jehož jméno je spojeno s krachem Kreditní a průmyslové banky Plzeň.

Do krachu v prosinci 2000 stáčírnu provozovala společnost s ručením omezeným Aqua Ida, jejímiž majiteli podle obchodního rejstříku byli příbuzní Moravce. 

Do snahy města o obnovení lázní zapadá i oprava prameníku kyselky Ida. Prameník má podobu kapličky a poteče z něj voda z obou vrtů. Oficiálně město prameník otevře v neděli.

Dosud kyselka volně vytéká z několika trubek do řeky Metuje, kde si ji lidé k pití nabírají. Prameník stojí na pozemku majitelů lázeňského areálu. S nimi město podepsalo smlouvu o bezplatné půjčce nemovitostí prameníku na dobu 20 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy