EU dá 7 miliard korun na Karlovarskou silnici R6

ČTK ČTK
7. 2. 2012 16:05
Jde o finančně nejnáročnější projekt, který byl doposud Evropskou komisí schválen
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Karlovy Vary - Evropská komise schválila příspěvek sedm miliard korun na přibližně 25kilometrový úsek rychlostní silnice R6 mezi Jenišovem a Kamenným Dvorem v Karlovarském kraji.

Celkové náklady projektu jsou skoro 11 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo dopravy s tím, že jde o třetí největší projekt Operačního programu Doprava. Silnice už je zčásti v provozu.

"Co se týká příspěvku EU, tento projekt se řadí mezi ty skutečně největší, které jsou do Operačního programu Doprava zařazeny. V současné době je to zároveň finančně nejnáročnější projekt, který byl doposud Evropskou komisí schválen," uvedl ředitel odboru fondů EU Marek Pastucha.

Schválení peněz na úsek mezi Jenišovem a Kamenným Dvorem je sice hezké, ale problematiku silničního napojení regionu na Prahu to neřeší, řekl v úterý náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil (ČSSD).

Navíc úsek, na nějž byl příspěvek schválen, je už stejně prakticky celý dokončen a v provozu. Jde tedy o administrativní záležitost, řekl Navrátil.

Kraj nyní musí podle něj řešit dvě zásadní věci. Tou první je, aby přesvědčil ministerstvo dopravy, že zpoplatnit silnici R6 procházející krajem bez jejího napojení na dálniční síť je nesmysl. Mnohem zásadnější pro region ale je, aby stavba R6 pokračovala ve směru od Karlových Varů dále na Prahu.

Stavba silnice R6 měla být podle prvních slibů dokončena v roce 2010. Postupně se ale termín posouval na 2015 a nyní se hovoří spíš o roku 2025.

Silnice R6 zajišťuje dopravní spojení Prahy se západočeskou oblastí Karlovy Vary - Sokolov - Cheb. Je součástí mezinárodní silniční sítě TEN-T a vede po ní mezinárodní evropský tah z Karlových Varů dál na západ přes Cheb a Pomezí nad Ohří do Německa. V rámci schválené části R6 se buduje čtyřpruhová komunikace ve čtyřech stavebních úsecích: Jenišov-Nové Sedlo, Nové Sedlo-Sokolov, Sokolov-Tisová a Tisová-Kamenný Dvůr.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy