EU dá 7 miliard korun na Karlovarskou silnici R6

ČTK ČTK
7. 2. 2012 16:05
Jde o finančně nejnáročnější projekt, který byl doposud Evropskou komisí schválen
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Karlovy Vary - Evropská komise schválila příspěvek sedm miliard korun na přibližně 25kilometrový úsek rychlostní silnice R6 mezi Jenišovem a Kamenným Dvorem v Karlovarském kraji.

Celkové náklady projektu jsou skoro 11 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo dopravy s tím, že jde o třetí největší projekt Operačního programu Doprava. Silnice už je zčásti v provozu.

"Co se týká příspěvku EU, tento projekt se řadí mezi ty skutečně největší, které jsou do Operačního programu Doprava zařazeny. V současné době je to zároveň finančně nejnáročnější projekt, který byl doposud Evropskou komisí schválen," uvedl ředitel odboru fondů EU Marek Pastucha.

Schválení peněz na úsek mezi Jenišovem a Kamenným Dvorem je sice hezké, ale problematiku silničního napojení regionu na Prahu to neřeší, řekl v úterý náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil (ČSSD).

Navíc úsek, na nějž byl příspěvek schválen, je už stejně prakticky celý dokončen a v provozu. Jde tedy o administrativní záležitost, řekl Navrátil.

Kraj nyní musí podle něj řešit dvě zásadní věci. Tou první je, aby přesvědčil ministerstvo dopravy, že zpoplatnit silnici R6 procházející krajem bez jejího napojení na dálniční síť je nesmysl. Mnohem zásadnější pro region ale je, aby stavba R6 pokračovala ve směru od Karlových Varů dále na Prahu.

Stavba silnice R6 měla být podle prvních slibů dokončena v roce 2010. Postupně se ale termín posouval na 2015 a nyní se hovoří spíš o roku 2025.

Silnice R6 zajišťuje dopravní spojení Prahy se západočeskou oblastí Karlovy Vary - Sokolov - Cheb. Je součástí mezinárodní silniční sítě TEN-T a vede po ní mezinárodní evropský tah z Karlových Varů dál na západ přes Cheb a Pomezí nad Ohří do Německa. V rámci schválené části R6 se buduje čtyřpruhová komunikace ve čtyřech stavebních úsecích: Jenišov-Nové Sedlo, Nové Sedlo-Sokolov, Sokolov-Tisová a Tisová-Kamenný Dvůr.

 

Právě se děje

před 23 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy