EU dá 7 miliard korun na Karlovarskou silnici R6

ČTK ČTK
7. 2. 2012 16:05
Jde o finančně nejnáročnější projekt, který byl doposud Evropskou komisí schválen
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Karlovy Vary - Evropská komise schválila příspěvek sedm miliard korun na přibližně 25kilometrový úsek rychlostní silnice R6 mezi Jenišovem a Kamenným Dvorem v Karlovarském kraji.

Celkové náklady projektu jsou skoro 11 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo dopravy s tím, že jde o třetí největší projekt Operačního programu Doprava. Silnice už je zčásti v provozu.

"Co se týká příspěvku EU, tento projekt se řadí mezi ty skutečně největší, které jsou do Operačního programu Doprava zařazeny. V současné době je to zároveň finančně nejnáročnější projekt, který byl doposud Evropskou komisí schválen," uvedl ředitel odboru fondů EU Marek Pastucha.

Schválení peněz na úsek mezi Jenišovem a Kamenným Dvorem je sice hezké, ale problematiku silničního napojení regionu na Prahu to neřeší, řekl v úterý náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil (ČSSD).

Navíc úsek, na nějž byl příspěvek schválen, je už stejně prakticky celý dokončen a v provozu. Jde tedy o administrativní záležitost, řekl Navrátil.

Kraj nyní musí podle něj řešit dvě zásadní věci. Tou první je, aby přesvědčil ministerstvo dopravy, že zpoplatnit silnici R6 procházející krajem bez jejího napojení na dálniční síť je nesmysl. Mnohem zásadnější pro region ale je, aby stavba R6 pokračovala ve směru od Karlových Varů dále na Prahu.

Stavba silnice R6 měla být podle prvních slibů dokončena v roce 2010. Postupně se ale termín posouval na 2015 a nyní se hovoří spíš o roku 2025.

Silnice R6 zajišťuje dopravní spojení Prahy se západočeskou oblastí Karlovy Vary - Sokolov - Cheb. Je součástí mezinárodní silniční sítě TEN-T a vede po ní mezinárodní evropský tah z Karlových Varů dál na západ přes Cheb a Pomezí nad Ohří do Německa. V rámci schválené části R6 se buduje čtyřpruhová komunikace ve čtyřech stavebních úsecích: Jenišov-Nové Sedlo, Nové Sedlo-Sokolov, Sokolov-Tisová a Tisová-Kamenný Dvůr.

 

Právě se děje

před 53 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy