Dálnice do Budějovic na vedlejší koleji. Tak to vidí EU

Petr Holub
30. 10. 2011 6:00
Evropská unie bude v letech 2014 až 2020 investovat především do železnic a do přístavů
Dálnice do Bohumína? A co říká Evropská unie?
Dálnice do Bohumína? A co říká Evropská unie? | Foto: Petr Protivánek

Praha/Brusel - Evropská unie bude v letech 2014 až 2020 investovat především do železnic a do přístavů. Co z toho plyne pro české dálnice?

Čechům bruselští úředníci v první řadě doporučují, ať společně s Němci připravují stavbu vysokorychlostní železniční trati, která by propojila Drážďany s Prahou.

Kromě toho by měli zavést železniční spojení na ruzyňské letiště, zlepšit plavební podmínky na labské vodní cestě do Pardubic a společně s Poláky postavit železniční koridor mezi Ostravou a Katovicemi.

Návrh vyplývá ze studie, která popisuje síť evropské dálkové dopravy TEN-T a teď zamíří do europarlamentu. Pokud poslanci návrh schválí, mohou se členské země spolehnout, že Evropa podpoří doporučené stavby dotacemi ve výši 50 miliard eur, tedy více než bilionem korun.

První a čtvrtá osa

Evropští dopravní experti doporučují výše zmíněné stavby, protože jsou součástí dvou z deseti hlavních dopravních os přes evropský kontinent.

První osa míří z Finska do italských Benátek a jedna z větví spojujících Katovice s Vídní prochází přes Ostravu a Brno.

Čtvrtá osa z Hamburku do Atén vede přes Prahu, Pardubice a Brno.

Politika Evropské unie doporučuje kombinaci všech druhů dopravy, a proto v plánech do příštích let zanedbává silnice. Evropská dálniční síť je totiž do značné míry hotová, anebo se dokončuje.

Do Mnichova a Vratislavi

Evropská dopravní síť TEN-T se neomezuje jen na hlavní osy.

Významné jsou i stavby, které tvoří takzvanou jádrovou síť (Core Network). Z českých silnic se do této kategorie dostala pouze oprava dálnice z Prahy do Brna, propojení Brna s Vídní a prodloužení dálnice D11 Praha-Hradec Králové přes Trutnov až do polské Vratislavi.

Nápaditější jsou evropští úředníci při vymýšlení nových železnic. Češi s Poláky by měli například vypracovat studie na výstavbu vysokorychlostních tratí z Prahy do Vratislavi a do Vídně, společně s Němci by měli dostavět železniční koridor z Prahy přes Plzeň a Domažlice do Mnichova.

Až v nejméně důležité kategorii evropských staveb (Comprehensive Network) se najde větší počet silničních projektů. Čechy Evropa podpoří při stavbě dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic, z rychlostních silnic doporučuje R6 Praha-Karlovy Vary, R35 Liberec-Hradec Králové-Přerov, R43 Moravská Třebová-Brno a R55 Hulín-Břeclav.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy