Znojmo se nedočká obchvatu, Krajský soud zrušil v územním plánu připravovaný koridor

ČTK ČTK
9. 2. 2016 17:57
Krajský soud v Brně zrušil ve znojemském územním plánu koridor plánovaný pro obchvat města. Důvodem je mimo jiné to, že nelze do územního plánu města umístit koridor pro silnici nadregionálního významu bez existence krajských zásad územního rozvoje. Znojmo může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Znojmo, ilustrační foto
Znojmo, ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Krajský soud v Brně zrušil ve znojemském územním plánu koridor plánovaný pro obchvat města. Vyhověl tak žalobě Michaela Straky, sdělila mluvčí soudu Simona Tesařová.

Důvodem je mimo jiné to, že nelze do územního plánu města umístit koridor pro silnici nadregionálního významu bez existence krajských zásad územního rozvoje. Znojmo může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Znojmo vydalo územní plán v červnu 2014 a díky němu mohlo pokračovat společně s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) v přípravě obchvatu. Jak bude stavba nyní pokračovat, není zřejmé. ŘSD sice počítalo s tím, že na jaře začne stavět část od silnice I/38 za křižovatkou Kasárna a napojí léta existující část, která se používá jako bruslařská dráha.

Na další část však zatím není vydané pravomocné územní rozhodnutí a podle výroku soudu nyní tato část není ani v územním plánu. Část obchvatu, která se má začít stavět na jaře, je také jednou ze staveb, u nichž je problém s financováním z evropských peněz kvůli zastaralé dokumentaci o vlivu na životní prostředí.

Jihomoravský kraj nemá územně plánovací dokument

Silnice I/38 je spojnicí s Rakouskem, na českém území je vedena jako hlavní tah přes Jihlavu a Kolín na sever republiky. Žalobce Michael Straka v žalobě uvedl, že je nezákonné vymezit v územním plánu koridor nadmístní komunikace v případě, že neexistují zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. S tím se soud ztotožnil.

Podle žalobce z judikatury Nejvyššího správního soudu vyplývá, že při neexistenci krajského územního plánu nelze do územních plánů obcí umísťovat koridory celostátního, mezinárodního i nadmístního významu.

Jihomoravský kraj je jediný, který za 16 let existence nedokázal vydat územně plánovací dokument. V aktuálně připravovaném se obchvatu Znojma vyhnul a z návrhu jej vypustil, aby si s ním Znojmo poradilo samo.

Chystaný obchvat Znojma je dlouhodobě připravovaná silnice, která má odvést tranzitní dopravu z centra města. Z 25 tisíc aut denně by měl obchvat odvést zhruba 10 tisíc aut.

Zároveň však obchvat oddělí město od městské části Přímětice. V předvolební kampani v roce 2014 se hovořilo také o velkém obchvatu města, který by byl vedený zcela mimo město. Tato varianta však zůstala pouze ve slibech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy