Praha jako Londýn. Chce zakázat kolem památek velké stavby, které by kazily turistům výhled

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
20. 12. 2015 17:12
Hlavní město hodlá chránit svá panoramata a výhledy na nejvýznamnější památky. Metropolitní plán, který před časem odevzdal Institut plánování a rozvoje, má zajistit, aby některé výhledy zůstaly neměnné. Třeba na Hradčany nebo Vyšehrad. Do vzdálenosti pěti kilometrů by tak například za Hradem nemohli developeři postavit nic, co by panorama kazilo.
Výhled na Pražský hrad
Výhled na Pražský hrad | Foto: IPR, Ester Havlová

Praha - Metropole by ráda zachovala výhledy na některé památky a typická panoramata tak, aby zůstaly neměnné i pro další generace. Do vzdálenosti pěti kilometrů by tak na vybraných místech nemohlo vyrůst nic, co by chráněné pohledy narušovalo. Navrhuje to Institut plánování a rozvoje v metropolitním plánu, který před časem odevzdal magistrátu.  

Výhledy mají být podle institutu chráněny tak, že se určí maximální výšky staveb, které mohou vyrůst v pozadí za některými památkami. Má se to týkat například pohledů na Hradčany nebo Vyšehrad. Metropolitní plán se má nicméně schvalovat až v roce 2020. Institut plánování také nedávno zveřejnil lokality, kde bude možné stavět výškové budovy.

Vše jsme konzultovali s památkáři, tvrdí IPR

„Nebude možné postavit nějakou budovu třeba za Pražským hradem tak, aby to ničilo pohled na blízkou památku," řekl Aktuálně.cz mluvčí Institutu plánování a rozvoje Adam Švejda. „Město je nutné chápat jako celek, a proto stanovujeme i kontrolu jeho kompozice pomocí panoramat,“ dodává.

Městští plánovači nechali nafotit přibližně sto fotek, na jejichž základě budou hodnotit, zda plánovaná výstavba nějaké budovy nezasáhne do známého výhledu na město nebo památku.

„Získali jsme tak přesné obrazy města, které jsme stejně jako celé nastavení výškové regulace konzultovali s památkáři,“ tvrdí Švejda a upozorňuje, že nepůjde jen o to, jak je plánovaná budova vysoká, ale i o její proporce a jak zapadne do kompozice města.

Jen do pěti kilometrů od památky

Přední evropská města tento princip chránění výhledů zavedla už před lety. „Například Londýn má tu ochranu pohledů postavenou na ochraně St. Paul’s Cathedral. Chrání se tam pohledy na katedrálu z různých stran,“ říká Švejda.

Panoramata mají podle plánu být chráněná do vzdálenosti pěti kilometrů. Do této vzdálenosti nebudou mít developeři možnost stavět vyšší budovy, než povolí metropolitní plán.

Foto: IPR, Ester Havlová

Metropolitní plán má podle urbanistického institutu chránit nejen historické Hradčany, ale třeba i panorama Vysočan, kde má výšková regulace zajistit, aby nová výstavba nepřesáhla výšku tamních svahů.

Stropnický: Zveřejňujete jen to, co se hodí

Ochrana výhledů je jedna z mála částí metropolitního plánu, kterou téměř nikdo nekritizuje. Mluvčí Švejda tvrdí, že nápad získal podporu řady odborníků včetně architektů, historiků i biologů.

Foto: IPR, Ester Havlová

Pražský zastupitel Matěj Stropnický (Strana zelených) ale tvrdí, že je to hlavně kvůli tomu, že urbanisté zveřejňují jen pozitivní stránky metropolitního plánu. "Institut plánování a rozvoje místo transparentního zveřejnění celého návrhu nového územního plánu ukazuje jen kousek po kousku, a jen ty libové," říká Stropnický s tím, že zatím stále není jasné, jak bude ochrana výhledů vymáhána.

Kromě odvolaného náměstka zní kritika také od pražského zastupitele za Piráty Mikuláše Ferjenčíka, kterému město odmítlo nový metropolitní plán vydat. "Je naprosto nepřijatelné, aby město před členy výboru pro územní rozvoj a územní plán tajilo, co v této oblasti vytváří," říká Ferjenčík.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy