Veterináři prověřují třetí možné ohnisko ptačí chřipky, chovatel ohlásil úhyn drůbeže u Ivančic

ČTK ČTK
5. 1. 2017 13:51
Veterináři prověřují nedaleko Ivančic už třetí možné ohnisko ptačí chřipky. Chovatel nahlásil uhynulou kachnu a husu. Ve středu objevili už dvě ohniska v malochovech v Moravském Krumlově a Ivančicích. Utraceno bylo několik desítek kusů drůbeže. Ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava očekává, že dojde k utracení dalších chovů. Do Česka se ptačí chřipka vrátila po deseti letech. Přenos viru na člověka je podle hygieniků nepravděpodobný.
Drůbež, ilustrační foto
Drůbež, ilustrační foto | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – Veterináři prověřují možné třetí ohnisko ptačí chřipky v Česku. Nedaleko Ivančic nahlásil domácí chovatel uhynulou kachnu a husu. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Ve středu veterináři ohlásili nález dvou ohnisek v Jihomoravském kraji, část drůbeže již porazili, část uhynula.

V jednom ohnisku byl potvrzený typ ptačí chřipky H5N8, u volně žijících labutí a v druhém chovu se na potvrzení konkrétního typu ještě čeká. Vysoce patogenní choroba, která se šíří hlavně trusem a kontaminovanou vodou mezi ptáky, se v Česku objevila po deseti letech.

"Prověřujeme, zda jde o ptačí chřipku. Vzorky jsme odeslali na laboratorní vyšetření do Prahy," řekl Pejchal. Veterináři připouštějí, že případů může přibývat. Chovatel, u kterého se nové ohnisko prověřuje, má zhruba deset kusů drůbeže.

Veterináři budou na jižní Moravě hledat takzvané kontaktní chovy, tedy ty, které jsou ohrožené nákazou ptačí chřipky. Zatím se potvrdila v malochovech v Ivančicích a v Moravském Krumlově, dohromady šlo o desítky utracených kusů. Ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava očekává, že dojde k utracení dalších chovů.

Ochranné pásmo

Během čtvrtka veterináři vyvěsí na úřední desku informace o opatřeních v ochranném pásmu a v pásmu dozoru. První je v okruhu tří kilometrů od ohniska, druhé do deseti kilometrů od ohniska a opatření trvají tři týdny, respektive měsíc. "Pokud se ovšem nevyskytne další chov s nákazou. Pak se automaticky opatření prodlužují," řekl Salava. Ve vytyčených pásmech se nachází zhruba 150 tisíc kusů drůbeže. Opatření se ovšem nedotknou žádného velkochovu drůbeže.

Zatím se virus ptačí chřipky, jehož přenos na člověka je podle hygieniků nepravděpodobný, prokázal u uhynulých labutí na řece Jihlavě v Ivančicích a v chovech v Ivančicích a v Moravském Krumlově, kde zvířata utratili v úterý a ve středu.

Do Česka se chřipka vrátila po deseti letech. Jelikož v různých evropských zemích zasáhla s různou intenzitou, bylo podle odborníků otázkou času, kdy zasáhne i Českou republiku. Několik lidí, kteří přišli s nakaženými ptáky do kontaktu, je pod dohledem hygieniků.

 

Právě se děje

Další zprávy