Brno - V kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích začali budovat zázemí pro unikátní spektrometr za 145,5 milionu korun, který se stane nejdražší součástí vybavení Středoevropského technologického institutu (CEITEC).
Kvůli své váze a kvůli ochraně před vibracemi z okolního prostředí bude přístroj umístěn pod zemí, řekl vedoucí Centra strukturní biologie Vladimír Sklenář.
Podobných přístrojů je zatím na světě pouze pět, z toho dva v Evropě. Brněnský přístroj je výjimečný svými parametry, citlivostí a rozlišením.
Plný název přístroje zní spektrometr nukleární magnetické rezonance. Spektroskopie se využívá při studiu trojrozměrné struktury látek na atomární úrovni a umožňuje také studium dynamiky molekul. Podobné přístroje pomáhají objasnit, jak fungují živé organismy.
Výsledky výzkumu ze spektrometru lze v budoucnu využít třeba při vývoji nových léčiv nebo v chemickém průmyslu, uvedl Sklenář.
V kampusu Masarykovy univerzity jsou už z minulosti vybudované dvě podzemní laboratoře. V jedné z laboratoří bude umístěn i nový spektrometr. V sousedství dělníci nyní vyhloubili další výkop pro nové prostory, do nichž vědci umístí další přístroje a zázemí.
V květnu začnou odborníci s vybavováním laboratoří. "Spektrometr nukleární magnetické rezonance by měl být v provozu od října," řekl Sklenář.
CEITEC je společný projekt brněnských vysokých škol a vědeckých pracovišť. Evropská unie přispěla na vybudování laboratoří a dalšího zázemí zhruba pěti miliardami korun. Po dokončení CEITEC zaměstná asi 600 vědců, kteří se budou zabývat výzkumem v oblasti přírodních věd, medicíny, nanotechnologií a pokročilých materiálů.