V Břeclavi stojí nový uprchlický tábor. Místní jsou nervózní

Adéla Skoupá
3. 9. 2015 15:35
Zařízení v Poštorné už v devadesátých letech několik roků sloužilo k zadržování běženců. Pokud se sem uprchlíci vrátí, je možné, že budou v budoucnu sdílet jeden areál s vězni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Břeclav - V břeclavské místní části Poštorná, uvnitř areálu opuštěné věznice, bleskově vyrostlo provizorní stanové městečko pro uprchlíky. Mnozí místní jsou z něj nesví, třebaže řada z nich ve městě zatím žádné běžence nepotkala. Areál bývalé věznice má sloužit jako prozatímní záchytné zařízení pro uprchlíky – poputují sem v případě, že jich do Česka přijede mnoho a cizinecká policie je nebude stíhat prověřovat.

Oplocený areál stojící v borovém háji za městem hlídali ještě v úterý dopoledne dva místní policisté, v jednu hodinu odpoledne jej už ale předali do rukou Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra. Právě krizový štáb ministerstva vnitra zadal Jihomoravskému kraji úkol zázemí zbudovat.

Místo bylo určeno i kvůli blízkosti slovenských a rakouských hranic, odkud uprchlíci nejčastěji přicházejí. Na stavbě pětadvaceti stanů, které mají pojmout až tři stovky uprchlíků a jsou vybavené lehátky či toaletami, se podílela devadesátka profesionálních i dobrovolných hasičů z kraje.

Ještě ve středu dopoledne byly z areálu slyšet zvuky stavby, dorazili i technici, kteří měli na starosti opravu zchátralého plotu, jenž věznici obepíná. Za modrou policejní pásku u příjezdové cesty do areálu ale policisté pustili málokoho.

Ve středu dopoledne byl situaci zkontrolovat například hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. "K středeční dvanácté hodině je stavba tábora dokončena. Kraji a městu bylo sděleno, že se tábor postaví. Pokud stát rozhodl o tom, že tady bude detenční tábor, tak musí zabezpečit nejen jeho ostrahu, ale také zajistit bezpečnost obyvatel Břeclavi," nechal se slyšet hejtman.

Právě o bezpečnost se někteří obyvatelé města obávají. Zjevné je to hlavně na sociálních sítích. Na facebookové skupině Břeclaváků se po pondělním zadržení 214 uprchlíků na místním vlakovém nádraží a úterní informaci o stavbě tábora objevil příspěvek o tom, že se v Břeclavi nyní nachází čtyři tisíce uprchlíků a tábor se kromě Poštorné buduje i v městské části Charvátská Nová Ves.

"Je to lež. Podali jsme trestní oznámení za šíření poplašné zprávy. Situace je složitá, nikoli tragická a odmítám vytváření atmosféry strachu," dementoval příspěvek na středeční tiskové konferenci starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region).

Sám ale přiznává, že nervozitu chápe a že informovat obyvatele města je pro něj obtížné – vše se prý dozvídá od ministerstva s půldenním náskokem před ostatními Břeclavany. O záměru zbudovat detenční zařízení prý ví od víkendu. Na příští úterý proto svolává schůzi zástupců cizinecké policie s Břeclavany, kde budou žádat odpovědi na otázky, které městem rezonují. Zároveň požaduje posílení hlídek státní policie.

Pro Břeclavany přitom zkušenost s uprchlíky není nová. Zařízení v Poštorné už v devadesátých letech několik roků sloužilo k zadržování běženců. "Už tenkrát byly kvůli vzniku zařízení občanské protesty. Stejně jako dnes na ně nikdo nedbal, zařízení se postavilo, a po celou dobu fungování s ním pak neměl nikdo problém. Obavy byly nakonec liché a doufám, že jsou i teď,“ řekl starosta.

Jiří Holobrádek, břeclavský referent pro vnější vztahy, doplňuje, že se v té době jednalo hlavně o utečence z Afghánistánu, Iráku či Íránu. "Nejdříve se sepisovaly petice, jako se ostatně sepisuje i nyní, pak už místní pomalu nevěděli, že tady tábor funguje," popisuje Holobrádek.

Ani jeden z oslovených místních se zatím s žádným uprchlíkem ve městě nesetkal. Ze zřízení tábora jsou ale vesměs nesví. "Panuje všeobecný strach, jak někdo zaručí, že mezi nimi nejsou nebezpeční lidé? Překvapuje mě, že na Klokánky se peníze nenašly, ale na zařízení pro uprchlíky v Poštorné byly hned," říká Radim Wegiel, který v Břeclavi nedaleko tábora prodává paliva.

Majiteli penzionu Alanovi Štoubacherovi naopak zařízení nevadí. "Určití uprchlíci jsou chudáci, jiní ne, to musí posoudit úřady. Ale někteří opravdu potřebují pomoc," říká.

Mezi Břeclavany a obyvateli Jižní Moravy se ale našla i řada lidí, kteří chtějí uprchlíkům podat pomocnou ruku. Už nyní se jich množství hlásí brněnské Diecézní charitě, která včera vyhlásila sbírku.

"Vlna solidarity je obrovská. Sbíráme hlavně hygienické potřeby, potřeby pro kojence, pro ženy, mýdla, toaletní potřeby, ale také trvanlivé potraviny nebo deky, teplé a spodní oblečení," vysvětluje ředitel brněnské pobočky Oldřich Haičman. Sbírka poputuje i do uprchlického tábora v Zastávce u Brna, pracovníci Charity budou zásobovat také cizineckou policii.

Povyk okolo nového tábora v Poštorné je ale možná zatím předčasný. Nejenže se využije pouze v případě větší migrace, ale starosta Břeclavi předesílá, že i když jsou stany postaveny, není na příchod uprchlíků zcela připraven. "Sice jsou splněné úkoly, které dostal hasičský sbor, ale chybí elektřina, neteče voda,“ přibližuje starosta.

Pokud se do tábora uprchlíci "nastěhují", je možné, že budou v budoucnu sdílet jeden areál s vězni. Ti se totiž mají podle Dominika do budov v Poštorné, které patří ministerstvu spravedlnosti a dnes už mají oficiální status věznice, nastěhovat podle dlouhodobého plánu v listopadu.

"Ta zařízení jsou sice v jednom areálu, ale budou od sebe oddělená plotem,“ vysvětluje starosta. A zdůrazňuje, že by si nepřál, aby se z tábora stalo regulérní uprchlické zařízení podobné tomu v Zastávce, jak je v případě velkého přívalu migrantů v plánu.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek říká, že podobný detenční tábor jako v Poštorné se jinde v kraji nepřipravuje. Zároveň ale podle něj ministerstvo vnitra tipuje v jiných krajích lokality, kam uprchlická zařízení umístit. „Nejedná se o krátkodobý přísun uprchlíků. Jsme svědky něčeho, co bude trvat dlouhou dobu,“ uvedl na tiskové konferenci hejtman.

 

Právě se děje

Další zprávy