České dráhy připraví na Moravě zvláštní vlak pro migranty

ČTK ČTK
2. 9. 2015 18:43
Do Břeclavi chtějí České dráhy poslat posilové vozy, v Brně bude připravena záložní lokomotiva pro případ nutnosti vypravení mimořádného vlaku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Pavlásek

Praha - České dráhy připraví v Brně záložní lokomotivu a v Břeclavi posilové vozy pro případ, že by bylo třeba vypravit zvláštní vlak pro migranty. Kvůli možným hygienickým a zdravotním rizikům se zástupce dopravce setká s hlavním hygienikem. České dráhy to dnes uvedly na svém webu.

O bezpečnostní situaci v souvislosti s přílivem migrantů do Evropy ve středu jednalo představenstvo dopravce.

Migranti ze Sýrie a Blízkého východu se snaží přes Balkán a středoevropské země dostat zejména do Německa. "Hrozí, že k tranzitu masově využijí mezinárodní vlaky národního dopravce jedoucí především z Budapešti," uvedly dráhy. V maďarské metropoli obléhají stovky migrantů už několik dní Východní nádraží (Keleti) a doufají v to, že se dostanou do vlaků mířících do Rakouska a Německa.

Ještě v úterý, kdy se začaly mezinárodní vlaky z Budapešti kvůli zahraničním kontrolám zpožďovat až o 45 minut, společnost zavedení mimořádných opatření kvůli migrantům nezvažovala, napsal server iDnes. Nyní dopravce změnil přístup.

"Do Břeclavi proto pošleme posilové vozy, v Brně bude připravena záložní lokomotiva pro případ nutnosti vypravení mimořádného vlaku a posílili jsme už i dispečerský aparát," řekl člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. Podle předsedy představenstva Pavla Krtka dráhy jako národní dopravce považují za svou povinnost se zapojit do řešení krizové situace.

České dráhy si o pohybu migrantů předávají informace s policií. "Pomáhá i bezpečnostní agentura, jejíž pracovníci se budou ve vyšší míře pohybovat ve vytipovaných mezinárodních spojích," uvedl dopravce. Cizinecká policie zadržuje běžence ve vlacích projíždějících přes území České republiky opakovaně. Na břeclavském nádraží v noci na úterý zadržela ve vlacích z Rakouska a Maďarska celkem 214 migrantů. Většinou šlo o Syřany.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy