České dráhy připraví na Moravě zvláštní vlak pro migranty

ČTK ČTK
2. 9. 2015 18:43
Do Břeclavi chtějí České dráhy poslat posilové vozy, v Brně bude připravena záložní lokomotiva pro případ nutnosti vypravení mimořádného vlaku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Pavlásek

Praha - České dráhy připraví v Brně záložní lokomotivu a v Břeclavi posilové vozy pro případ, že by bylo třeba vypravit zvláštní vlak pro migranty. Kvůli možným hygienickým a zdravotním rizikům se zástupce dopravce setká s hlavním hygienikem. České dráhy to dnes uvedly na svém webu.

O bezpečnostní situaci v souvislosti s přílivem migrantů do Evropy ve středu jednalo představenstvo dopravce.

Migranti ze Sýrie a Blízkého východu se snaží přes Balkán a středoevropské země dostat zejména do Německa. "Hrozí, že k tranzitu masově využijí mezinárodní vlaky národního dopravce jedoucí především z Budapešti," uvedly dráhy. V maďarské metropoli obléhají stovky migrantů už několik dní Východní nádraží (Keleti) a doufají v to, že se dostanou do vlaků mířících do Rakouska a Německa.

Ještě v úterý, kdy se začaly mezinárodní vlaky z Budapešti kvůli zahraničním kontrolám zpožďovat až o 45 minut, společnost zavedení mimořádných opatření kvůli migrantům nezvažovala, napsal server iDnes. Nyní dopravce změnil přístup.

"Do Břeclavi proto pošleme posilové vozy, v Brně bude připravena záložní lokomotiva pro případ nutnosti vypravení mimořádného vlaku a posílili jsme už i dispečerský aparát," řekl člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. Podle předsedy představenstva Pavla Krtka dráhy jako národní dopravce považují za svou povinnost se zapojit do řešení krizové situace.

České dráhy si o pohybu migrantů předávají informace s policií. "Pomáhá i bezpečnostní agentura, jejíž pracovníci se budou ve vyšší míře pohybovat ve vytipovaných mezinárodních spojích," uvedl dopravce. Cizinecká policie zadržuje běžence ve vlacích projíždějících přes území České republiky opakovaně. Na břeclavském nádraží v noci na úterý zadržela ve vlacích z Rakouska a Maďarska celkem 214 migrantů. Většinou šlo o Syřany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy