Česko už nebude zavírat syrské uprchlíky mířící do Německa

Jan Hejl Domácí ČTK Jan Hejl, Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2015 17:17
Rozhodnutí platí pro uprchlíky, kteří zažádali o azyl v Maďarsku. Jejich cesta do Německa bude rychlejší, nebudou totiž muset trávit týdny v detenčních táborech v Česku.
Uprchlíci na nádraží v Budapešti.
Uprchlíci na nádraží v Budapešti. | Foto: Reuters

Praha - Česká republika od středy přestala zajišťovat v záchytných zařízeních občany Sýrie, kteří požádali o azyl v Maďarsku

Policisté je vyslechnou a nabídnou jim azyl v Česku. Pokud ho nepřijmou, tak budou muset do sedmi dní opustit zemi, uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Jejich cesta do Německa bude rychlejší.

Informaci online deníku Aktuálně.cz potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. "Z naší strany jde o zrychlení procedury. Ve chvíli, kdy zajistíme Syřana, který už v Maďarsku požádal o azyl a on neprojeví zájem v naší republice zůstat, pak jeho zajištění postrádá smysl," připomněla Malá.

Podle Rendlové v těchto případech ode dneška platí nový postup. Když policisté běžence zachytí například ve vlaku, odvedou je na služebnu, udělají výslechy, vyhotoví potřebné dokumenty, a když nebudou chtít azyl, tak je pustí.

"Budeme je pouštět s rozhodnutím opustit naše území do sedmi dnů a doprovodíme je na nádraží," upřesnila Rendlová. Občané Sýrie tvoří velkou část běženců, které policie chytí na českém území. Většinou jsou na cestě do Německa.

Česko tak reaguje na krok německé vlády, která rozhodla, že země přestane vracet Syřany do státu, kde poprvé vstoupili na území Evropské unie nebo zažádali o azyl. Místo toho tamní úřady posoudí žádosti o azyl přímo v Německu. Pravidlo, že uprchlíci mají požádat o azyl v první zemi EU, kam vstoupí, zavedla takzvaná Dublinská úmluva.

Policie dosud Syřany zavírala

Až doposud byli Syřané, kteří vstoupili na české území nelegálně, zadrženi cizineckou policií a umístěni do detenčních zařízení pro nelegální migranty. Tam i několik měsíců čekali do chvíle, než české úřady určily stát, do kterého mají být na základě Dublinské úmluvy vráceni.

Podle Rendlové je toto opatření reakcí na to, že Maďarsko uprchlíky nepřebírá, když je chce Česko vrátit zpět, a v podstatě jsou tak pouze zdrženi na své cestě. Většinou jsou také na cestě do Německa, kde by měli dostat azyl. Policejní mluvčí zároveň zdůraznila, že nové opatření nebude vypadat tak, že "nechá uprchlíky projet". Nové opatření se bude týkat i Syřanů, kteří už jsou v záchytných zařízeních a splňují podmínky, aby mohli pokračovat v cestě.

Že Česko může změnit praxi při zachytávání nelegálních migrantů, minulý pátek připustil i ministr vnitra Milan Chovanec. Deníku Aktuálně.cz vzkázal, že řešení Německa považuje za překvapivé. 

"Návrh řešení nemáme oficiálně od německé strany potvrzený. Pokud by to tak bylo, museli bychom reagovat přípravou opatření," sdělil ministr Chovanec. "Znamenalo by to další impuls k zesílení cesty migrantů do Německa," dodal.

Pro občany Sýrie, kteří před vstupem na české území o azyl v Maďarsku nepožádají, nová pravidla platit nebudou. Podle Rendlové s nimi bude zacházeno stejně jako dosud - jejich cesta skončí v záchytných zařízeních.

Česko se v posledních dnech potýká s nárůstem zadržených nelegálních migrantů. V pondělí policie ve vlaku na břeclavském nádraží zadržela dvě stovky běženců, kteří se snažili přes Česko dostat do Německa. Mezi nimi bylo i 196 Syřanů.

"Postupujeme v souladu se zákonem bez ohledu na to, jak postupují jiné země," komentovala zákrok cizinecké policie její mluvčí Kateřina Rendlová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy