Univerzita nechybovala při nákupu tomografů, sdělila policie

ČTK ČTK
2. 4. 2015 14:38
Antimonopolní úřad i policie odmítly, že by nakoupené přístroje byly předražené.
Model vyšetření magnetickou rezonancí v poměrné velikosti.
Model vyšetření magnetickou rezonancí v poměrné velikosti. | Foto: Josef Tuček

Brno - Masarykova univerzita neporušila zákon při nákupu dvou tomografů pro Středoevropský technologický institut (CEITEC MU). Policie odložila trestní oznámení, které podal poslanec Jiří Štětina (Úsvit).

Už dříve postup univerzity potvrdil jako správný také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, na který se obrátila společnost Philips. Policejní usnesení zveřejnila univerzita na svém webu.

Jiný dodavatel poptávku uspokojit nemohl

Univerzita pořídila přístroje dohromady za více než 100 milionů korun od firmy Siemens, která podle čtyř posudků jako jediná mohla dodat zařízení v parametrech nezbytných pro splnění daných výzkumných cílů.

Podle antimonopolního úřadu i policie univerzita prokázala, že jiný dodavatel objektivně poptávku uspokojit nemohl. Policie také odmítla tvrzení, že nakoupené přístroje byly předražené.

Při zadávání veřejné zakázky univerzita použila formu jednacího řízení bez uveřejnění, které zákon umožňuje pro případy, kdy existuje jediný možný dodavatel. Postup si univerzita nechala schválit ministerstvem školství a dodržela platné předpisy.

Dva přístroje od společnosti Siemens mají jedinečnou kombinaci technických i softwarových vlastností, které umožní kvalitnější výzkum lidského mozku.

Výzkumníci přístroje využijí také při odhalování změn nervového systému u lidí trpících epilepsií, schizofrenií, Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou a dalšími onemocněními nervového systému, uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová.

Přístroje předražené o dvacet milionů

Jak již dříve informoval deník Aktuálně.cz, Ministerstvo školství si nechalo zpracovat posudek, který odhalil, že přístroje byly předražené o dvacet milionů. Posudek ale uložilo do šuplíku a dlouho ho tajilo před poslanci.

Ošemetnou situaci, kdy by mělo proplácet projekt, který jeho vlastní posudek ztrhal, vyřešit šalamounsky. Nechala si udělat další posudek, který posoudí i dosavadní posudky.

Experti: Přístroje mohou ohrozit zdraví

Akademici se bránili tím, že přístroj od firmy Siemens, který koupili, dosáhne tak silného a rychlého střídání magnetického pole, jaké budou při výzkumu potřebovat.

Podle expertů ale silnější magnetické pole mohou ohrozit zdraví člověka, proto je výzkumníci nemohou použít.To také tvrdila konkurenční společnosti Philips, která se kvůli zakázce obrátila  na antimonopolní úřad. Univerzita i společnost Siemens takové tvrzení odmítá.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy