Univerzita nechybovala při nákupu tomografů, sdělila policie

ČTK ČTK
2. 4. 2015 14:38
Antimonopolní úřad i policie odmítly, že by nakoupené přístroje byly předražené.
Model vyšetření magnetickou rezonancí v poměrné velikosti.
Model vyšetření magnetickou rezonancí v poměrné velikosti. | Foto: Josef Tuček

Brno - Masarykova univerzita neporušila zákon při nákupu dvou tomografů pro Středoevropský technologický institut (CEITEC MU). Policie odložila trestní oznámení, které podal poslanec Jiří Štětina (Úsvit).

Už dříve postup univerzity potvrdil jako správný také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, na který se obrátila společnost Philips. Policejní usnesení zveřejnila univerzita na svém webu.

Jiný dodavatel poptávku uspokojit nemohl

Univerzita pořídila přístroje dohromady za více než 100 milionů korun od firmy Siemens, která podle čtyř posudků jako jediná mohla dodat zařízení v parametrech nezbytných pro splnění daných výzkumných cílů.

Podle antimonopolního úřadu i policie univerzita prokázala, že jiný dodavatel objektivně poptávku uspokojit nemohl. Policie také odmítla tvrzení, že nakoupené přístroje byly předražené.

Při zadávání veřejné zakázky univerzita použila formu jednacího řízení bez uveřejnění, které zákon umožňuje pro případy, kdy existuje jediný možný dodavatel. Postup si univerzita nechala schválit ministerstvem školství a dodržela platné předpisy.

Dva přístroje od společnosti Siemens mají jedinečnou kombinaci technických i softwarových vlastností, které umožní kvalitnější výzkum lidského mozku.

Výzkumníci přístroje využijí také při odhalování změn nervového systému u lidí trpících epilepsií, schizofrenií, Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou a dalšími onemocněními nervového systému, uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová.

Přístroje předražené o dvacet milionů

Jak již dříve informoval deník Aktuálně.cz, Ministerstvo školství si nechalo zpracovat posudek, který odhalil, že přístroje byly předražené o dvacet milionů. Posudek ale uložilo do šuplíku a dlouho ho tajilo před poslanci.

Ošemetnou situaci, kdy by mělo proplácet projekt, který jeho vlastní posudek ztrhal, vyřešit šalamounsky. Nechala si udělat další posudek, který posoudí i dosavadní posudky.

Experti: Přístroje mohou ohrozit zdraví

Akademici se bránili tím, že přístroj od firmy Siemens, který koupili, dosáhne tak silného a rychlého střídání magnetického pole, jaké budou při výzkumu potřebovat.

Podle expertů ale silnější magnetické pole mohou ohrozit zdraví člověka, proto je výzkumníci nemohou použít.To také tvrdila konkurenční společnosti Philips, která se kvůli zakázce obrátila  na antimonopolní úřad. Univerzita i společnost Siemens takové tvrzení odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy