Nejlepší vysoké školy: Úroveň mimo Prahu výrazně roste

Zuzana Keményová/HN, Obrazová sekce
22. 1. 2015 13:00
Projděte si, jak se fakulty v sedmi prestižních oborech umístily v žebříčku nejlepších vysokých škol v Česku za rok 2014.

Praha -  Vysoké školy mimo hlavní město výrazně zlepšují svoji úroveň. Vyplývá to z kompletního přehledu žebříčků Nejlepších vysokých škol za rok 2014, který zveřejnily ve čtvrtek Hospodářské noviny.

Z mimopražských škol boduje zejména Masarykova Univerzita v Brně či Technická univerzita v Liberci. Právě do těchto regionů by měli tedy obrátit pozornost ti, kteří chtějí dostat kvalitní vzdělání ve strojírenství, sociologii či psychologii. 

Hodnocení obsahuje i další podrobnosti o jednotlivých fakultách, včetně šancí na přijetí. Posuzováno bylo přitom téměř šedesát fakult tuzemských univerzit v oborech ekonomie, informatika, strojírenství, architektura, právo, sociologie a psychologie. Podívejte se v grafice, jak se jednotlivé fakulty v hodnocení umístily. 

Data z hodnocení zároveň ukázala, že na českých vysokých školách ubývá studentů. Loni jich ve zkoumaných školách ubylo více než sedm tisíc.

Nejvíce – přes šest tisíc – jich ubylo na ekonomických fakultách. Experti vidí důvod v demografickém vývoji, kdy ubývá mladých lidí v populaci. Jedině v oboru IT studentů lehce přibylo.

NEJLÉPE HODNOCENÉ FAKULTY

 

Architektura - Fakulta stavební ČVUT v Praze

Mnoho jejích studentů i profesorů bylo přednášet nebo se vzdělávat na zahraničních univerzitách, na jednoho akademika zde připadá malý počet studentů. Fakulta má také nejlepší vědecké výsledky ze všech posuzovaných škol v tomto oboru.

Hodnocení fakult zde >>

 

Ekonomie - Institut ekonomických studií FSV UK v Praze (IES)

IES výrazně předběhl ostatních dvacet ekonomických fakult. Škola klade velký důraz na studium cizích jazyků. Většina vysokoškoláků píše závěrečnou práci v cizím jazyce, posluchači IES mají největší šanci na semestrální studium v zahraničí. Institut zbylé školy předčil i ve vědě.

Hodnocení fakult zde >>

 

Informatika - Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze

O školu má zájem hodně mladých lidí z ciziny, kteří přijíždějí na semestrální pobyty. Studenti FEL často píší závěrečné práce v cizím jazyce a na škole také působí velký počet doktorandů. Škola je zároveň velice dobrá v oblasti vědy.

Hodnocení fakult zde >>

 

Práva - Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Čtyři roky žebříčku kralovala brněnská práva. To se letos mění. Nejlepší vzdělání budoucím advokátům nabízí Právnická fakulta UK v Praze. Posílá nejvíce lidí na zahraniční studium. U přijímacích zkoušek uspěje jenom pětina uchazečů.

Hodnocení fakult zde >>

 

Psychologie - Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně

Brněnská katedra psychologie vyhrává žebříček již tradičně. Exceluje ve vědě a vede si velice dobře i v podílu studentů na akademika. Uspět v přijímacích zkouškách je těžké na všech školách. Ačkoli Brno nepatří mezi nejvýběrovější, vezmou sem jen 11,24 procenta uchazečů.

Hodnocení fakult zde >>

 

Sociologie - Fakulta sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity v Brně

FSS letos předehnala proslulou Filozofickou fakultu pražské Univerzity Karlovy. Brněnská sociologie si polepšila hned v několika směrech: více jejích studentů studuje v cizích jazycích a přibylo jí doktorandů, tedy mladých vědců, kteří budou šířit jméno školy ve vědeckých kruzích v následujících letech.

Hodnocení fakult zde >>

 

Strojírenství - Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci

Stavaři z Technické univerzity v Liberci zvítězili v žebříčku i díky oblasti pedagogů. Tamní učitelé nejčastěji vyjíždějí na krátkodobou i dlouhodobou zkušenou do ciziny. A škola poměrně často umožňuje studentům studovat v zahraničí.

Hodnocení fakult zde >>

 

Právě se děje

Další zprávy