Nejlepší vysoké školy: Úroveň mimo Prahu výrazně roste

Zuzana Keményová/HN, Obrazová sekce
22. 1. 2015 13:00
Projděte si, jak se fakulty v sedmi prestižních oborech umístily v žebříčku nejlepších vysokých škol v Česku za rok 2014.
Foto: Aktuálně.cz

Praha -  Vysoké školy mimo hlavní město výrazně zlepšují svoji úroveň. Vyplývá to z kompletního přehledu žebříčků Nejlepších vysokých škol za rok 2014, který zveřejnily ve čtvrtek Hospodářské noviny.

Z mimopražských škol boduje zejména Masarykova Univerzita v Brně či Technická univerzita v Liberci. Právě do těchto regionů by měli tedy obrátit pozornost ti, kteří chtějí dostat kvalitní vzdělání ve strojírenství, sociologii či psychologii. 

Hodnocení obsahuje i další podrobnosti o jednotlivých fakultách, včetně šancí na přijetí. Posuzováno bylo přitom téměř šedesát fakult tuzemských univerzit v oborech ekonomie, informatika, strojírenství, architektura, právo, sociologie a psychologie. Podívejte se v grafice, jak se jednotlivé fakulty v hodnocení umístily. 

Data z hodnocení zároveň ukázala, že na českých vysokých školách ubývá studentů. Loni jich ve zkoumaných školách ubylo více než sedm tisíc.

Nejvíce – přes šest tisíc – jich ubylo na ekonomických fakultách. Experti vidí důvod v demografickém vývoji, kdy ubývá mladých lidí v populaci. Jedině v oboru IT studentů lehce přibylo.

NEJLÉPE HODNOCENÉ FAKULTY

 

Architektura - Fakulta stavební ČVUT v Praze

Mnoho jejích studentů i profesorů bylo přednášet nebo se vzdělávat na zahraničních univerzitách, na jednoho akademika zde připadá malý počet studentů. Fakulta má také nejlepší vědecké výsledky ze všech posuzovaných škol v tomto oboru.

Hodnocení fakult zde >>

 

Ekonomie - Institut ekonomických studií FSV UK v Praze (IES)

IES výrazně předběhl ostatních dvacet ekonomických fakult. Škola klade velký důraz na studium cizích jazyků. Většina vysokoškoláků píše závěrečnou práci v cizím jazyce, posluchači IES mají největší šanci na semestrální studium v zahraničí. Institut zbylé školy předčil i ve vědě.

Hodnocení fakult zde >>

 

Informatika - Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze

O školu má zájem hodně mladých lidí z ciziny, kteří přijíždějí na semestrální pobyty. Studenti FEL často píší závěrečné práce v cizím jazyce a na škole také působí velký počet doktorandů. Škola je zároveň velice dobrá v oblasti vědy.

Hodnocení fakult zde >>

 

Práva - Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Čtyři roky žebříčku kralovala brněnská práva. To se letos mění. Nejlepší vzdělání budoucím advokátům nabízí Právnická fakulta UK v Praze. Posílá nejvíce lidí na zahraniční studium. U přijímacích zkoušek uspěje jenom pětina uchazečů.

Hodnocení fakult zde >>

 

Psychologie - Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně

Brněnská katedra psychologie vyhrává žebříček již tradičně. Exceluje ve vědě a vede si velice dobře i v podílu studentů na akademika. Uspět v přijímacích zkouškách je těžké na všech školách. Ačkoli Brno nepatří mezi nejvýběrovější, vezmou sem jen 11,24 procenta uchazečů.

Hodnocení fakult zde >>

 

Sociologie - Fakulta sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity v Brně

FSS letos předehnala proslulou Filozofickou fakultu pražské Univerzity Karlovy. Brněnská sociologie si polepšila hned v několika směrech: více jejích studentů studuje v cizích jazycích a přibylo jí doktorandů, tedy mladých vědců, kteří budou šířit jméno školy ve vědeckých kruzích v následujících letech.

Hodnocení fakult zde >>

 

Strojírenství - Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci

Stavaři z Technické univerzity v Liberci zvítězili v žebříčku i díky oblasti pedagogů. Tamní učitelé nejčastěji vyjíždějí na krátkodobou i dlouhodobou zkušenou do ciziny. A škola poměrně často umožňuje studentům studovat v zahraničí.

Hodnocení fakult zde >>

 

Právě se děje

před 17 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy