V Brně vznikne laboratoř pro přístroj za 145 milionu

ČTK ČTK
6. 1. 2012 17:23
Unikátní spektrometr bude sloužit k vývoji nových léčiv nebo v chemickém průmyslu
Spektrometr bude přínosem pro brněnský výzkum
Spektrometr bude přínosem pro brněnský výzkum | Foto: Masarykova univerzita

Brno - V kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích začali budovat zázemí pro unikátní spektrometr za 145,5 milionu korun, který se stane nejdražší součástí vybavení Středoevropského technologického institutu (CEITEC).

Kvůli své váze a kvůli ochraně před vibracemi z okolního prostředí bude přístroj umístěn pod zemí, řekl vedoucí Centra strukturní biologie Vladimír Sklenář.

Podobných přístrojů je zatím na světě pouze pět, z toho dva v Evropě. Brněnský přístroj je výjimečný svými parametry, citlivostí a rozlišením.

Plný název přístroje zní spektrometr nukleární magnetické rezonance. Spektroskopie se využívá při studiu trojrozměrné struktury látek na atomární úrovni a umožňuje také studium dynamiky molekul. Podobné přístroje pomáhají objasnit, jak fungují živé organismy.

Výsledky výzkumu ze spektrometru lze v budoucnu využít třeba při vývoji nových léčiv nebo v chemickém průmyslu, uvedl Sklenář.

V kampusu Masarykovy univerzity jsou už z minulosti vybudované dvě podzemní laboratoře. V jedné z laboratoří bude umístěn i nový spektrometr. V sousedství dělníci nyní vyhloubili další výkop pro nové prostory, do nichž vědci umístí další přístroje a zázemí.

V květnu začnou odborníci s vybavováním laboratoří. "Spektrometr nukleární magnetické rezonance by měl být v provozu od října," řekl Sklenář.

CEITEC je společný projekt brněnských vysokých škol a vědeckých pracovišť. Evropská unie přispěla na vybudování laboratoří a dalšího zázemí zhruba pěti miliardami korun. Po dokončení CEITEC zaměstná asi 600 vědců, kteří se budou zabývat výzkumem v oblasti přírodních věd, medicíny, nanotechnologií a pokročilých materiálů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy