Předraženo, řekl audit ministerstva. Schovalo ho a zadá jiný

Veronika Rodriguez Lucie Stuchlíková Veronika Rodriguez, Lucie Stuchlíková
30. 3. 2015 19:03
Masarykova univerzita koupila bez soutěže přístroje, které jsou předražené o 20 milionů, potvrdil expertní posudek ministerstva školství. Reakce vedení resortu? Posudek dala k ledu a zaplatí nový.
Brněnská Masarykova univerzita si pořídila dvě magnetické rezonance na výzkum mozku za 102 milionů. Cena mohla být o pětinu nižší, řekl expert najatý ministerstvem školství.
Brněnská Masarykova univerzita si pořídila dvě magnetické rezonance na výzkum mozku za 102 milionů. Cena mohla být o pětinu nižší, řekl expert najatý ministerstvem školství. | Foto: Josef Tuček

Praha - Brněnská Masarykova univerzita má problém: bez soutěže a za přemrštěnou cenu nakoupila dvě magnetické rezonance na výzkum mozku. Tvrdí to alespoň posudek znalce Zdeňka Kváči, který si nechalo zpracovat ministerstvo školství. Aktuálně.cz jej má k dispozici.

Nákup dvou přístrojů za 102,2 milionu korun byl podle něj předražený o dvacet milionů korun, tedy o pětinu. Reakce ministerstva školství, které na projekt dohlíží, je však překvapivě vlažná. Zásadní dokument uložilo do šuplíku a dlouhé měsíce ho tajilo i před poslanci, kteří se po něm sháněli.

A místo aby čerpání stomilionové dotace z evropských fondů na základě vlastního posudku zastavilo, poptává nový. Zaplatit chce za něj dalších 300 tisíc korun.

"Zadali jsme si zpracování nového znaleckého posudku, který se má souběžně vyjádřit i k posudkům dosud zpracovaným,“ uvedla mluvčí resortu Klára Bílá.

Poslanci kontrolního výboru Sněmovny se však už ohledně podezřelého nákupu rezonancí obrátili na policii a po vedení resortu žádají vysvětlení.

"Podobná praxe je naprosto nepřijatelná,“ vysvětluje poslanec kontrolního výboru Jiří Štětina (Úsvit), na jehož podnět už se zakázkou akademiků zabývají kriminalisté.

O tom, že jsou ceny přístrojů nadsazené, totiž svědčí i dřívější nezávislé posudky. Také podle experta Lubomíra Pouška zaplatila univerzita zbytečně o 20 milionů korun víc. O pětinu nižší cenu dala podle něj za stejný přístroj například jedna ze zdravotnických organizací ve švédském Göteborgu.

Žádný jiný přístroj není tak výkonný

Ale popořádku. Brněnská Masarykova univerzita se loni v lednu rozhodla nakoupit dvě magnetické rezonance kvůli vědeckému zkoumání mozku. Otevřenou soutěž však nevypsala. Místo toho oslovila jednoho konkrétního výrobce – společnost Siemens.

Jako důvod akademici uvedli, že jedině rezonance od tohoto dodavatele dosáhne tak silného a rychlého střídání magnetického pole, jaké budou při výzkumu potřebovat. O pochybném nákupu jako první informovala MF Dnes.

Jenomže vysvětlení akademiků popudilo nezávislé experty i konkurenci. Ozval se například nizozemský Philips nebo americká firma GE, které vyrábějí podobné rezonance. Argumentace univerzity podle nich významně pokulhává. A to dokonce ze dvou důvodů.

První důvod: podmínky, které si univerzita nadiktovala, nakonec nesplňuje nikdo. Ani vybraná společnost Siemens.

"Předmět plnění tak, jak je definován zadávacími podmínkami, nemůže být celosvětově dodán ani uchazečem, jímž je společnost Siemens,“ píše se v posudku Zdeňka Kváči.

Přístroj může poškodit zdraví

Druhý důvod je ještě závažnější. Přístroj od firmy Siemens sice skutečně vydává silnější magnetické pole než jiné rezonance, akademici však prý tyto schopnosti přístroje nemohou využít. Podle expertů by mohli ohrozit zdraví vyšetřovaného člověka.

"Obecně se dá říct, že Siemens má obrovské dynamické magnetické pole, které když se jede na maximum, tak může dráždit různé nervy – nejen periferní nervy, ale i srdeční sval. Tudíž to může být potenciálně pro lidi nebezpečné,“ potvrzuje člen přístrojové komise ministerstva zdravotnictví a odborník na přístroje Martin Mayer z Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Podle konkurenční společnosti Philips, která se kvůli zakázce obrátila dokonce na antimonopolní úřad, může přístroj způsobit poruchy dýchání nebo ohrožení srdeční činnosti.

Společnost Siemens ale tyto informace odmítá. "Zobrazovací přístroje Siemens jsou zcela bezpečné. Výroba přístrojů podléhá přísné kontrole a přístroje procházejí homologačním procesem,“ napsala Aktuálně.cz mluvčí firmy Lenka Bernklauová. Připomněla, že ani antimonopolní úřad argumenty konkurence neuznal a zakázku označil za bezproblémovou.

Brání se také univerzita. "Tvrzení o ohrožení zdraví a života není pravdivé,“ odmítá argumentaci kritiků Zenon Starčuk ze Středoevropského technologického institutu CEITEC při brněnské Masarykově univerzitě. Vědci podle něj mohou za určitých okolností použít i hraniční hodnoty přístroje. Musí jen vědět kdy a jak.

Nečinné úřady

Poslanci, kteří nejsou s průběhem nákupu spokojeni, se obrátili také na ministerstvo financí. Po auditorech z Babišova ministerstva chtěli, aby zakázku pořádně prověřili. Jenomže úřad ani po roce žádný výsledek nepřinesl.

Podle mluvčího ministerstva financí Radka Ležatky totiž nechali auditoři kontrolu  na resortu školství. "Požádali jsme ministerstvo školství o prošetření předmětného výběrového řízení. Auditní orgán potom výsledky ministerstva školství posoudí a ověří je v rámci auditů operací plánovaných na tento rok,“ sdělil stručně Ležatka.

Poslanci už proto úřady podezírají, že se případem zkrátka nechtějí zabývat. Například podle Petra Gazdíka (TOP 09 a Starostové) není vyloučeno, že se na podezřelém nákupu podílí některá z vládních stran. "Nečinnost tolika oslovených úřadů je na celém případu nejpodivnější," řekl na jednom z posledních kontrolních výborů Gazdík.

Posudek na posouzení posudku

Ministerstvo školství se rozhodlo ošemetnou situaci, kdy by mělo proplácet projekt, který jeho vlastní posudek ztrhal, vyřešit šalamounsky. Jak už bylo řečeno v úvodu, nechá si udělat další posudek, který posoudí i dosavadní posudky.

Žádné nebezpečí, že by škola musela v případě neproplacení dotací hledat peníze na svých účtech, přitom nehrozí. V kupní smlouvě se totiž s firmou Siemens dohodla, že pokud bude čerpání finančních prostředků na projekt ukončeno, může od smlouvy odstoupit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy