Soud rozdal tresty za loupež 77 milionů u Slavkova, hlavní aktér dostal 20 let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2016 13:52
Soud uložil tresty třem mužům, kteří před deseti lety přepadli u Slavkova u Brna vůz bezpečnostní služby a odcizili z něj 77 milionů korun. Čtyři roky poté za nevyjasněných okolností zemřel také svědek události - velitel bezpečnostního vozu, jeho tělo se našlo na skládce u Drásova. Hlavní aktér loupeže a vraždy, Antonín Dolíhal, dostal 20 let vězení, jeho bratra potrestal soud 10 lety, komplice Jaroslava Halíka 11 lety a Jiřího Bartoně, který pomáhal zahladit stopy po vraždě, odsoudil na 2,5 roku podmíněně s odkladem na čtyři roky.
Antonín Dolíhal u soudu.
Antonín Dolíhal u soudu. | Foto: ČTK

Brno - Soud potrestal tři bývalé policisty za deset let starou loupež 77 milionů u Slavkova u Brna. Hlavnímu aktérovi Romanu Dolíhalovi uložil 20 let vězení se zvýšenou ostrahou. Krajský soud v Brně ho uznal vinným i z vraždy pravděpodobného komplice, velitele vozu s penězi. Soud do výše trestu zahrnul i vydírání, za které byl Dolíhal už dříve odsouzený v Praze. Rozsudek není pravomocný, Dolíhal se na místě odvolal.

Bratr hlavního aktéra Antonín Dolíhal si vyslechl trest deset let vězení, ponechal si lhůtu na odvolání. Dalšímu komplicovi Jaroslavu Havlíkovi soud uložil 11 let vězení, Havlík se také na místě odvolal. Jiřího Bartoně, který následně pomáhal odklízet tělo velitele vozu, potrestal soud 2,5 lety podmíněně odloženými na čtyři roky. Bartoň se odvolání vzdal.

Podle předsedy senátu Miloše Žďárského byla u Romana Dolíhala jediná polehčující okolnost, a to, že před spácháním trestného činu vedl řádný život. U Antonína bylo výraznou polehčující okolností kromě předchozího řádného života i jeho přiznání a následné svědectví.

"Nejproblematičtější je pro nás rozsudek, těch 20 let, kdy tady vyskočili svědci, kterým se někdo měl svěřovat ve výkonu vazby. To je v poslední době takový nešvar," uvedl obhájce Romana Dolíhala Robert Grund. Už dříve uvedl, že v procesu nepadl jediný důkaz, který by jeho klienta s případem spojoval a obžaloba podle něj stála pouze na výpovědi Antonína.

Podle soudu obžaloba stála i na dalších důkazech. Jak předseda senátu řekl, výpověď Antonína Dolíhala byla vyrovnaná a korespondovala i s dalšími důkazními materiály. Obžalovaní také podle soudu po loupeži disponovali větším množstvím prostředků, než jaké byli schopni vydělat. Důkazem byly i domovní prohlídky, při nichž se našly zbraně a kukly.

Roman Dolíhal sám vinu popírá. "Jsem zoufalý, snažím se dokázat, že mám pravdu. Není jediný důkaz, že bych se dopustil trestné činnosti, která mi je kladena za vinu. Trestné činnosti jsem se nedopustil," řekl už dříve před soudem. Podle něj pouze pomáhal pohřbít mrtvé tělo.

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová byla s rozsudkem spokojená. "Rozsudek odpovídá důkazní situaci tak, jak byly důkazy shromážděny během hlavního líčení této trestní věci, odpovídá to i obžalobě," řekla.

Účastníkem soudního řízení byla i bezpečnostní služba Brink's C.L. Firma ale nedohledala doklady, zda uplatnila škodu jako pojistnou událost a návrh na odškodnění na poslední chvíli vzala zpět.

Romanovi Dolíhalovi hrozilo doživotí, Antonínovi a Havlíkovi až 15 let vězení a Bartoňovi čtyři roky za mřížemi. Dvacetiletý trest pro Romana Dolíhala navrhovala v závěrečné řeči státní zástupkyně.

Loupež se stala v srpnu 2006. Tři maskovaní muži tehdy přepadli vůz bezpečnostní služby a ukradli 77 milionů korun. Při loupeži měla trojice u sebe pistole, ale hrozila také napodobeninou bazuky. Podle státní zástupkyně se 35 milionů korun nepodařilo dohledat. Velitel vozu zemřel čtyři roky po loupeži za nevyjasněných okolností. Tělo se našlo až nedávno na skládce u Drásova.

 

Právě se děje

Další zprávy