Dva Slováci roky padělali české bankovky, soud je poslal do vězení

ČTK ČTK
8. 4. 2016 16:13
Slovák Štefan Blažek si za padělání českých bankovek a jejich vypouštění do oběhu odsedí sedm let ve vězení s ostrahou. Jeho komplic Martin Stoklasa si má odpykat 5,5 roku. Soud jim oběma uložil také trest vyhoštění. Padělatelská dílna sídlila na Slovensku v Trnavě. Bankovky Slováci vypouštěli do oběhu na různých místech Moravy a Čech. Podle znalce padělky patřily k nejzdařilejším za poslední roky. Měly většinu ochranných prvků. Blažkův advokát potvrdil, že se jeho klient odvolá.
Padělek, ilustrační foto
Padělek, ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Brno - Krajský soud v Brně v pátek poslal Slováka Štefana Blažka na sedm let do věznice s ostrahou za padělání českých bankovek a podvod při jejich vypouštění do oběhu. Jeho krajan a komplic Martin Stoklasa si má odpykat 5,5 roku. Soud jim oběma uložil také trest vyhoštění. Blažek přijde o padělatelské vybavení - tiskárny, sítotiskové rámy, barvy a další potřeby.

Trestnou činnost oba muži podle krajského soudu páchali v letech 2010 až 2014. Podle znalce padělky patřily k nejzdařilejším za poslední roky. Měly většinu ochranných prvků.

Padělatelská dílna sídlila na Slovensku, rozsudek zmiňuje nejčastěji Trnavu. Bankovky pak vypouštěli šestatřicetiletý Blažek se čtyřiatřicetiletým Stoklasou do oběhu na různých místech Moravy a Čech.

Například nakupovali v supermarketech a nechávali si vracet pravé peníze, čímž se obohacovali. Opakovaně je zachytily kamery v obchodech. Množství bankovek se ale do oběhu dostalo také jinou, nezjištěnou cestou.

Maximálně dvě bankovky denně

Blažek přiznal jen část vytýkaných skutků. Tolik bankovek by prý ani nestihl vyrobit. Zvládal maximálně dvě za den. Podle znalce ale většina zachycených bankovek pocházela z jediné dílny. Právě závěry znalce vzal soud podle předsedy senátu Miloše Žďárského v potaz a Blažkovu tvrzení o nižším počtu vyrobených bankovek neuvěřil.

"Jednalo se o soustavnou a déletrvající činnost obou obžalovaných," konstatoval Žďárský. Státní zástupce i obhájci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda podají odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. Blažkův advokát Vojtěch Kryštof ale novinářům řekl, že odvolání nejspíš podá. "Nemáme co ztratit," konstatoval.

Rozsudek zmiňuje stovky bankovek v hodnotě 500 korun a 1000 korun. Nominální souhrnná hodnota všech padělků se pohybovala kolem milionu korun. Blažek prý navíc Stoklasovi radil při padělání švýcarských franků.

Stoklasa si odpykává trest za jinou činnost na Slovensku, které jej do české vazby dočasně vydalo za účelem projednání jeho podílu na padělání.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy