reklama
 
 

Dva Slováci roky padělali české bankovky, soud je poslal do vězení

8. 4. 2016 16:13
Slovák Štefan Blažek si za padělání českých bankovek a jejich vypouštění do oběhu odsedí sedm let ve vězení s ostrahou. Jeho komplic Martin Stoklasa si má odpykat 5,5 roku. Soud jim oběma uložil také trest vyhoštění. Padělatelská dílna sídlila na Slovensku v Trnavě. Bankovky Slováci vypouštěli do oběhu na různých místech Moravy a Čech. Podle znalce padělky patřily k nejzdařilejším za poslední roky. Měly většinu ochranných prvků. Blažkův advokát potvrdil, že se jeho klient odvolá.

Brno - Krajský soud v Brně v pátek poslal Slováka Štefana Blažka na sedm let do věznice s ostrahou za padělání českých bankovek a podvod při jejich vypouštění do oběhu. Jeho krajan a komplic Martin Stoklasa si má odpykat 5,5 roku. Soud jim oběma uložil také trest vyhoštění. Blažek přijde o padělatelské vybavení - tiskárny, sítotiskové rámy, barvy a další potřeby.

Trestnou činnost oba muži podle krajského soudu páchali v letech 2010 až 2014. Podle znalce padělky patřily k nejzdařilejším za poslední roky. Měly většinu ochranných prvků.

Padělatelská dílna sídlila na Slovensku, rozsudek zmiňuje nejčastěji Trnavu. Bankovky pak vypouštěli šestatřicetiletý Blažek se čtyřiatřicetiletým Stoklasou do oběhu na různých místech Moravy a Čech.

Například nakupovali v supermarketech a nechávali si vracet pravé peníze, čímž se obohacovali. Opakovaně je zachytily kamery v obchodech. Množství bankovek se ale do oběhu dostalo také jinou, nezjištěnou cestou.

Maximálně dvě bankovky denně

Blažek přiznal jen část vytýkaných skutků. Tolik bankovek by prý ani nestihl vyrobit. Zvládal maximálně dvě za den. Podle znalce ale většina zachycených bankovek pocházela z jediné dílny. Právě závěry znalce vzal soud podle předsedy senátu Miloše Žďárského v potaz a Blažkovu tvrzení o nižším počtu vyrobených bankovek neuvěřil.

"Jednalo se o soustavnou a déletrvající činnost obou obžalovaných," konstatoval Žďárský. Státní zástupce i obhájci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda podají odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. Blažkův advokát Vojtěch Kryštof ale novinářům řekl, že odvolání nejspíš podá. "Nemáme co ztratit," konstatoval.

Rozsudek zmiňuje stovky bankovek v hodnotě 500 korun a 1000 korun. Nominální souhrnná hodnota všech padělků se pohybovala kolem milionu korun. Blažek prý navíc Stoklasovi radil při padělání švýcarských franků.

Stoklasa si odpykává trest za jinou činnost na Slovensku, které jej do české vazby dočasně vydalo za účelem projednání jeho podílu na padělání.

autor: ČTK | 8. 4. 2016 16:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihomoravský kraj

  reklama
  reklama
  reklama