reklama
 
 

Slunce zřejmě zažehlo munici. Hašení trvalo 7 hodin

27. 4. 2012
Oba požáry na jižní Moravě byly i kvůli silnému větru velmi rozsáhlé

Brno - Brno - Desítky hasičů v pátek odpoledne zaměstnaly rozsáhlé požáry lesních porostů a trávy v okrese Brno-venkov a na Vyškovsku.

Třetí, tedy nejvyšší, stupeň požárního poplachu byl vyhlášen k likvidaci požáru lesa u Lomnice na Tišnovsku v okrese Brno-venkov. Požár, který byl hasičům ohlášen ve 13.04 hodin, zachvátil mladý lesní porost.

Protože oheň se ve větru a v prudce svažitém, obtížně přístupném terénu rychle šířil, k zásahu vyjelo14 požárních jednotek. Z kraje Vysočina vzlétl letoun letecké hasící služby.

"Zásah hasičům komplikovaly svažité a úzké lesní cesty, k hašení museli natahovat desítky metrů hadicového vedení. Zásah rozdělili na dva úseky, proti plamenům nasadili šest vodních proudů. K doplňování nádrží cisteren zřídili kyvadlovou dopravu vody z okolních hydrantů, hasící letadlo čerpalo vodu na letišti v Brně-Medlánkách," popisuje zásah mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.

Hašení trvalo sedm hodin

Šíření požáru se hasičům podařilo dostat pod kontrolu v 15.19 hodin. Řadu lokálních ohnisek hoření pak hasiči dohašovali dalších pět hodin. Likvidaci požáru ukončili ve 20.07 hodin.

Oheň zasáhl a poškodil zhruba dva hektary mladého lesa, výši škody upřesňují pracovníci Lesů ČR.

Protože hořelo v lokalitě Jahodná, kde v zemi zůstalo velké množství munice ze druhé světové války, oheň podle odborníků zřejmě vzplanul od munice, která se v horkém počasí na ostrém slunci vzňala. 

Další rozsáhlý  požár porostu hasiči v pátek likvidovali přímo ve vojenském újezdu u obce Březina nedaleko Vyškova. Hlášení o požáru hasiči přijali ve 13.55 hodin.

Průzkum po příjezdu prvních jednotek ukázal, že oheň zasáhl rozsáhlou plochu travního porostu a hrozí jeho rozšíření do lesa. K zásahu proto vyjelo devět jednotek z Jihomoravského a Olomouckého kraje.

Požár v prostoru, kde se cvičí ostrá střelba

"Zásah hasiči rozdělili na dva úseky, účinné hašení komplikovala rozlehlost požářiště, ve vojenském areálu neměli hasiči spojení v rádiové síti," líčí těžkosti záchranářů mluvčí Jaroslav Haid.

Oheň, který se postupně rozšířil až na plochu jednoho čtverečního kilometru, hasiči dostali pod kontrolu v 16.45 hodin. Dohašování ukončili v 18.48 hodin.

Příčinu vzniku požáru v prostoru, kde armáda cvičí ostré střelby, zjišťují vojenští odborníci. Oheň zasáhl trávu a náletové dřeviny, rozšíření požáru do lesa se hasičům podařilo zabránit. Škoda nebyla vyčíslena.  

autor: Domácí | 27. 4. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihomoravský kraj

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama