Jihomoravští hasiči bojují se suchem, od rána 16 požárů

ČTK ČTK
24. 3. 2012 21:44
Nebezpečí vzniku požárů hrozí kvůli dlouhotrvajícímu suchu od čtvrtka
Hasiči varují před neopatrným vypalováním trávy
Hasiči varují před neopatrným vypalováním trávy | Foto: Report, HZS

Brno - Jihomoravští hasiči celou sobotu bojují s řadou požárů trávy, keřů nebo lesního porostu. Nejčastěji za ně může lidská nedbalost a rozdělávání ohňů v rizikových místech.

Od rána vyjížděli hasiči k 16 požárům v krajině. S monitorováním požárů ze vzduchu jim pomáhají letečtí záchranáři a policejní letecká služba.

Jihomoravský kraj už ve čtvrtek vyhlásil kvůli dlouhému suchu období takzvaného zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

Větší požár trávy vypukl odpoledne například u Rájce-Jestřebí na Blanensku. Plameny se tam rozšířily na jeden hektar trávy. Do Lelekovic na Brněnsku vyjížděli hasiči kvůli pálení, které se vymklo kontrole a zasáhlo 1200 metrů čtverečních lesa.

V Hodoníně v ulici Legionářů zase tráva chytila od jisker z elektrického vedení. Požáry se objevily prakticky ve všech jihomoravských okresech.

Dosud největší požár od vyhlášení období zvýšeného nebezpečí likvidovali hasiči v pátek až do večerních hodin u Bučovic na Vyškovsku. Plameny zasáhly devět hektarů lesa, hořelo hlavně listí, keře, hrabanka a pařezy.

Příčinou byl s největší pravděpodobností odhozený nedopalek. Kvůli požáru v nepřehledném terénu více než čtyřicetkrát vzlétl vrtulník s vodou.

Za případné porušení zákazu rozdělávání ohňů hrozí pokuta. Postih lze uložit také třeba za kouření, odhazování nedopalků nebo používání zábavné pyrotechniky v ohrožených lokalitách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy