Rodiče chlapce z Brna týraného hladem půjdou za mříže

Michal Žák Tomáš Netočný, Michal Žák
28. 2. 2011 15:03
Otec dostal 6,5 roku vězení, matka šest let
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Městský soud v Brně vynesl první verdikt v případu mimořádného týrání dítěte. Rodiče osmiletého chlapce poslal do vězení.

Otec by měl za mřížemi strávit 6,5 roku, matka o půl roku méně.

Podle obžaloby svého syna dlouhodobě týrali. Nedávali mu například jíst, takže v sedmi letech vážil 13,5 kilogramu a měřil jen 102 centimetrů.

"Otec s matkou připevnili bratrovi na paty lepicí páskou připínáčky a nutili ho chodit po bytě," popsal jeden ze způsobů týrání chlapcův starší bratr, který vypovídal během vyšetřování.

Předseda senátu Josef Tatíček dnes četl také z výpovědí trýzněného chlapce, i jeho sestry. 

Státní zástupkyně Jaroslava Daňková se proti rozsudku na místě odvolala. Státem přidělení obhájci rodičů Jan Vondra a Kamila Mesiarkinová si vzali čas na rozmyšlenou. Musí se nejprve poradit se svými klienty, kteří se jednání neúčastnili.

Nedostatečné posudky, shodly se obě strany

Přestože část hlavního líčení, včetně vynesení rozsudku, sledovali v soudní síni novináři, většina jednání byla neveřejná. Za zavřenými dveřmi vypovídala například chlapcova učitelka a také soudní znalci.

Předseda senátu Josef Tatíček vynesl verdikt, ačkoliv se obžaloba i obhajoba shodly, že předložené znalecké posudky jsou nedostatečné.

Další dokazování by ovšem podle Tatíčka jen oddalovalo trestní postih rodičů. "Jejich vina, že nejméně rok chlapce týrali, je naprosto zřejmá," vysvětlil. Vyplývá to prý z výpovědi Dominika i jeho staršího bratra.

Podle Daňkové z posudků ovšem není zřejmé, jak vážné bude mít týrání následky především na chlapcovu psychiku. Nepronesla proto ani svou závěrečnou řeč, ani nenavrhla trest.

Rovněž právní zástupci rodičů Vondra s Mesiarkinovou míní, že posudky nebyly zpracovány podle kompletní zdravotní dokumentace. Na základě výpovědi chlapcovy učitelky i matky, však před soudem prohlásili, že rodiče svého syna netýrali. Navrhovali proto zproštění obžaloby, případně přehodnocení činu na zanedbání povinné péče. Soud jim nevyhověl.

Laxní úřady i policie

Případ se dostal na veřejnost koncem ledna v době, kdy ho začal projednávat soud. V sociálně problémové rodině byly celkem čtyři děti.

Dva starší bratry už soud před časem rodičům odebral. Později se narodila dcera a další syn, týrán byl však pouze chlapec.

Rodiče své chování dlouho maskovali. "Chodil do školy slušně oblečený a nosil si s sebou i svačiny," řekl dříve Aktuálně.cz mluvčí policie.

Po odebrání se zdravotní stav podvyživeného chlapce výrazně zlepšil. Během měsíční hospitalizace přibral bezmála pět kilogramů a do října pak další tři. Za půl roku vyrostl o deset centimetrů.

Podle dosud dostupných informací je pravděpodobné, že v kauze selhaly úřady i policie, které mohly týrání zabránit už o dva roky dříve.

Vyšlo mimo jiné najevo, že o utrpení malého hocha úřady věděly. "Opakovaně jsem to hlásila na sociální odbor radnice," řekla například jedna ze sousedek. Stejné informace získala redakce Aktuálně.cz od lékařky, u které byl chlapec od narození v evidenci.

V srpnu 2008 začala podezření z týrání vyšetřovat policie, o pět měsíců později však vyšetřování odložila. Policisté údajně nenašli dostatek důkazů.

Krajské státní zastupitelství v Brně teď proto začalo prověřovat postup policie i podřízených žalobců. Ti jsou v podezření, že mohli trýznění zkrátit nejméně o dvacet měsíců, ale z dosud nejasných důvodů to neudělali.

Současně není jasné, proč policisté i státní zástupci utajovali případ před veřejností i nadřízenými, a to dokonce už v době, kdy začalo hlavní líčení u soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy