Radikálové kráčeli Brnem, patnáct lidí zadržela policie

Domácí Domácí
1. 5. 2011 19:00
Události v Brně jsme sledovali v online reportáži
Pravicoví radikálové pochodují Brnem.
Pravicoví radikálové pochodují Brnem. | Foto: Michal Žák

Brno - Čtyři stovky pravicových extremistů prošly v neděli Brnem. Pochod trval asi hodinu a půl a radikálové museli změnit trasu, protože ulici Cejl jim zahradilo asi 1000 odpůrců krajní pravice. Trasa pochodu se proto obrátila.

Nejdramatičtější situace nastala právě na krátkém úseku v Cejlu, kudy radikálové prošli, než je policie odklonila. Někdo tam ze střechy domu hodil do davu dýmovnici. Ulici zahalil hustý kouř, záhy ale pochod pokračoval.

Policie dosud zadržela patnáct lidí, až na dvě výjimky z řad pravicových radikálů. V jednom případě šlo o Němce, který má vysvětlit některé pasáže svého projevu, který pronesl na náměstí. Další jsou prověřováni kvůli nezákonným symbolům na tričku, vlajce či transparentu. 

Dva odpůrci radikálů byli zadrženi proto, že se poprali s oponenty.

Policie držela hranici

Nejprve policejní těžkooděnci vytlačili na Malinovského náměstí desítky účastníků pochodu Dělnické mládeže, kteří se chtěli střetnout s odpůrci pochodu Dělnické mládeže. Krátce poté zatkli dva pravicové radikály před Mahenovým divadlem a odvedli je k výslechu.

Prohlédněte si galerii z prvomájových demonstrací v Brně

Policie nasadila do terénu stovky policistů ze všech složek a vrtulník, v záloze měla i speciální techniku, tu však nemusela použít. Do bezpečnostních opatření se zapojili i hasiči s výsuvným žebříkem.

Dvě demonstrace

Na neděli byly v centru Brna nahlášeny dvě demonstrace radikálů. První svolala Dělnická mládež, uskupení, které veřejně hlásí své spříznění s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Motto protestní akce bylo "Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí" a jako hlavní řečník vystoupil předseda DSSS Tomáš Vandas.

Druhá demonstrace, kterou nahlásil předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht, se nakonec neuskutečnila a všichni sympatizanti krajní pravice se sešli kolem poledne na Malinovského náměstí.

Několik akcí zorganizovali i odpůrci radikálů. V přímém středu moravské metropole se před Muzeem romské kultury uskutečnila protestní akce proti odpolednímu pochodu, po poledni proběhla také ekumenická bohoslužba proti šíření neonacismu a radikalismu.

Podívejte se, jak probíhala demonstrace DSSS v Novém Bydžově:

Prvomájové dění sledujeme živě v reportáži:

17:16 - Účastníci blokády se začínají rozcházet, většina z nich míři opačným směrem od parku Koliště. Policie i těžkooděnci jsou stále na místě a hlídají křižovatku u náměstí.

17:08 - Demonstrace podporovatelů DSSS je u konce, dav se pozvolna rozchází a na náměstí už zůstává jen pár desítek sympatizantů. 

17:04 - Policie zatarasila všechny ulice kolem Malinovského náměstí, v tuto chvíli je prakticky nemožné, aby se k sobě oba tábory dostaly.

17:01 - Osamocený odpůrce pochodu posilněný alkoholem se nechtěně přiblížil až ke skupince radikálů. Potržku vyřešila policie.

Policie zatýká dva radikály a jednoho anarchistu
Policie zatýká dva radikály a jednoho anarchistu | Foto: Michal Žák

16:51 - Radikálové se opět snaží napadnout blokádu. Policie zatýká dva z nich a jednoho odpůrce pochodu.

16:42 - Mezi oběma tábory je volný prostor asi dvaceti metrů. Členy blokády drží zkrátka těžkooděnci. K radikálům přijíždějí policejní auta, vyskakují posily a nastává okamžitá blokáda.

16:40 - Blokáda se posunuje k Malinovského náměstí, stejným směrem se rozeběhli i někteří radikálové. Roztržka je ve vzduchu.

16:35 - Radikálové dorazili do cíle pochodu. V parku Koliště chtěli sice zahnout k barikádě, ale policisté jim zatarasili cestu.

16:28 - Část odpůrců je rozhořčena nad rozhodnutím policie svést pochod přes Bratislavskou ulici. "Máme tam děti, určitě je napadnou," bojí se místní. Blokáda se nyní opět přesouvá ke křižovatce ulic Koliště a Cejl. Někteří se chtějí dostat až k úrazové nemocnici a zablokovat tak radikálům zpáteční vstup do parku.

16:20 - Policie vytvořila mezi oběma tábory hradbu z aut. Pochod se tak zastavil cca 50 metrů od barikády a policisté s antikonfliktním týmem jej stáčejí do Körnerovy ulice, kudy se napojí na Bratislavskou ulici a nakonec zpět do parku Koliště.

16:15 - Podle informací serveru iDnes.cz policie zadržela posledního řečníka na setkání radikálů. Jeho projev v němčině označila za "závadný". "Zajistili jsme ho k podání vysvětlení a určitě ještě necháme zpracovat znalecké posudky," řekla mluvčí policie Patra Vedrová.

16:12 - Pochod jde ulicí Cejl a blíží se k blokádě. Je slyšet skandování hesel z obou táborů.

16:07 - Blokujíci lidé požadují, aby je policie nechala projít zpět k romskému muzeu na původní místo shromáždění a skandují "Nechte nás projít" a "S dovolením".

Na pochod někdo vyhodil z okna dýmovnice
Na pochod někdo vyhodil z okna dýmovnice | Foto: Michal Žák

16:04 - Na pochod dopadly dvě dýmovnice. Pravděpodobně je mezi demonstranty vyhodil z okna někdo z místních usedlíků.

16:00 - Pochod zatím probíhá bez konfliktů. Policie pečlivě hlídá všechny boční uličky, radikálové tak nemají kam utéct. Se sloganem "Stop černému rasismu" zatočili do Jugoslávské ulice

15:45 - Pětisethlavý pochod ulicí pokračuje. Demonstranti vykřikují heslo "Češi pojďte do toho s námi". Z oken je nechápavě sledují převážně obyvatelé romské a vietnamské národnosti, kteří v této čtvrti Brna bydlí.

15:37 - Několik stovek sympatizantů krajní pravice dorazilo do ulice Milady Horákové. Po cestě pokřikují hesla "USA, Izrael táhněte do pekel", "Multikulti nechceme" nebo "Radikálně, sociálně, nacionálně". Blokáda v Cejlu stále setrvává na stejném místě, akorát otočila směr čelem k blížícímu se davu.

Blokáda v Cejlu se musela otočit
Blokáda v Cejlu se musela otočit | Foto: Veronika Skálová

15:28 - Pochod nakonec míří opačným směrem přes Jezuitskou ulici. S blokádou se tak radikálové střetnou až na konci své cesty.

15:22 - "Policie nakoupila nesmrtící střelivo, doufám, že bude jednat se zákonem," prohlásil Tomáš Vandas před plánovaným zahájením pochodu. Dá se tedy odhadnout, že přivrženci DSSS budou chtít dodržet původně nahlášenou trasu a vyrazí směr Cejl. 

15:16 - Do blokády se zapojil i bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

15:11 - Pravicoví extremisté možná změní směr prvomájového pochodu Brnem. Ulicí Cejl v sociálně vyloučené lokalitě by tak prošli ne na počátku pochodu, ale na jeho konci. Začátek ulice aktuálně brání blokáda asi 1000 odpůrců extremistické akce. Vyjednávání o změně směru pochodu ČTK potvrdil tajemník magistrátu Pavel Loutocký. Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas ČTK řekl, že ve změně směru na trase pochodu nevidí problém.

15: 05 - Ještě poslední hudební vystoupení a pak vyrážíme, zní od "dělníků". Z Cejlu doléhají hesla "Běžte domů".

14:50 - Slova se na Malinovského náměstí ujal poslední řečník odpoledne. Je jím další člen Národnědemokratické strany Německa - Robin Siener.

14:48 - Blokáda ulice Cejl se zatím nemění, lidé trpělivě čekají přes její celou šíři, aby projevili nesouhlas s demonstrací příznivců DSSS.

14:41 - Policie zatím neví, kudy se budou chtít "dělníci" vydat. Na Cejl je ale pravděpodobně nepustí. "Museli by jít jinudy," řekl Aktuálně.cz jeden z členů antikonfliktního týmu. Pochod vyrazí z Malinovského náměstí kolem třetí hodiny.

Těžkooděnci před Domem umění
Těžkooděnci před Domem umění | Foto: Michal Žák

14:30 - K mikrofonu přichází další zahraniční host. Je jím řečník rakouského politického subjektu Nationale Volkspartei Günter Rehak. V projevu opakuje stejná temáta jako jeho předchůdci. Mluví o solidaritě a vykořisťování lidí kapitalisty. Místo si najde i několik citací z Marxova Kapitálu. 

14:20 - Po projevech přichází kulturní vložka. Interpret uvedený pod uměleckým jménem Lobo zpívá skladbu Karla Kryla Anděl.

14:08 - Další na řadě je mezi řečníky Katrin Köhler, radní za NPD (Národnědemokratické strany Německa) a zástupce švédské kampaně na podporu českých politických vězňů.

13:58 - Tomáš Vandas pokračuje ve svém tematickém projevu. Je pro zavedení trestu smrti, vyhoštění nelegálních imigrantů a vystupuje také proti pracovní síle ze zahraničí.

13:52 - "Nacionalismus je v této zemi budoucnost. Je potřeba tu sebranku ve volbách odstranit," hlásí Tomáš Vandas, za což je odměněn potleskem. Při projevu používá jméno Dělnické strany, nikoliv jejího následovníka DSSS.

13:42 - Účastníci blokády se po dohodě s policií opět stahují z křižovatky nedaleko parku Koliště.

13:35 - Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas se jako první chopil slova. "Vítám příznivce nacionalistických sil v ČR stejně jako úředníky a agenty," zahájil svůj projev. V davu poslouchajících vlají české i slovenské vlajky, ale lze zahlédnout i symboly Národnědemokratické strany Německa, jejíž členové v Brně také vystoupí se svým projevem. 

13:25 - Technické problémy oddálily zahájení projevů na demonstraci "Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí". Tisícovka odpůrců se posunula zpět na křižovatku ulic Cejl a Koliště. Pokřiky "Ulice jsou naše" nyní jasně slyší i sympatizanti krajní pravice v parku Koliště.

13:00 - Demonstrace na Malinovského náměstí nahlášená Dělnickou mládeží začala. Projevům naslouchají asi čtyři stovky lidí. Do blokády ulice Cejl se podle reportérky Aktuálně.cz zapojilo asi tisíc odpůrců. Dav se stáhl od ulice Koliště do útrob čtvrti.   

Odpůrci pochodu radikálů blokují ulici Cejl
Odpůrci pochodu radikálů blokují ulici Cejl | Foto: Veronika Skálová

12:34 - Pravicových sympatizantů se zatím sešlo asi 250, uvádí reportér Aktuálně.cz. Situaci na místě monitoruje vrtulník.

12:30 - Před Domem umění na Malinovského náměstí začala ekumenická bohoslužba proti šíření neonacismu a radikalismu.

12:14 - Pochod ulicí Cejl se zastavuje těsně před křižovatkou s ulicí Koliště. Demonstranti se připravují na blokádu radikálů, kteří tímto místem plánují pochodovat krátce po jedné hodině. Jedním z účastníků je i Ondřej Liška, který se chopil policejního megafonu a vyzval k poklidné blokádě. "Musíme ukázat, že blokáda je poklidná, nesmí u nás najít žádné zbraně," pronesl s tím, že cílem je nepustit pochod radikálů. Policie mezitím přehradila ulici težkooděnci, do akce se zapojuje i antikonfliktní tým, který se snaží dostat dav na chodníky.

12:08 - Sympatizanti extrémní pravice zaplňují Malinovského náměstí. Reportér Aktuálně.cz hlásí, že je na místě přes stovku přívrženců a přicházejí další. Na místě již zasahuje antikonfliktní tým i policejní hlídky, které přicházející kontrolují. Policie již vyčlenila speciální prostor pro média, novináři se tak během akce nebudou moci pohybovat mezi demonstranty. 

Na protestní akci v Brně neonacisty nechceme přišly asi tři stovky lidí, převážně Romů
Na protestní akci v Brně neonacisty nechceme přišly asi tři stovky lidí, převážně Romů | Foto: Veronika Skálová

12:06 - Kolem tří stovek demonstrantů, převážně Romů, přišlo na protestní shromáždění proti odpolednímu pochodu krajní pravice v Brně. Dějištěm protestu nazvaného V Brně neonacisty nechceme je blízké okolí Muzea romské kultury v srdci lokality, kde žije nejvíce brněnských Romů a sociálně slabých lidí. Organizátoři si pozvali cimbálovou muziku a řečníky z různých občanských sdružení. Část se následně vydala na pochod. Po krátkém vyjednávání s antikonfliktním týmem policie byl davu povolen vstup do ulice Cejl.

11:41 - Malinovského náměstí se začíná zaplňovat prvními skupinkami. Značky oblečení Pit Bull, Combat 44 nebo Thor Steinar dávají jasně najevo příslušnost účastníků. V pohotovosti je na místě i antikonfliktní tým policie.

Členové Dělnické mládeže dorazili na místo srazu jako první a ihned rozložili svůj infostánek.
Členové Dělnické mládeže dorazili na místo srazu jako první a ihned rozložili svůj infostánek. | Foto: Michal Žák

11:25 - Na ohlášenou demonstraci anarchistů na Střeleckém ostrově dorazilo několik málo desítek lidí. Akci pečlivě hlídá policie.

11:10 - Na Malinovského náměstí je již připraveno několik desítek těžkooděnců. Pozvolna se začínají scházet i radikálové, každý je při příchodu pečlivě prohledán policií.

10:48 - Brno skrápí silný déšť. Nad centrem města krouží policejní vrtulník. Na nádraží je zatím klid, jen občas lze potkat sympatizanta krajní pravice.

V lužáneckém parku je naprostý klid.
V lužáneckém parku je naprostý klid. | Foto: Michal Žák

10:20 - Podle redaktora Aktuálně.cz je zatím v lužáneckém parku klid, že by se tu měla konat protestní akce radikálů, naznačuje jen několik policejních hlídek v černých overalech. Parkem procházejí i policisté v civilu rozeznatelní jen podle vysílaček za uchem. Radikálové se tak pravděpodobně sejdou až v poledne na druhé avizované akci. 

10:11 - V přímém středu moravské metropole se dnes uskuteční hned sedm akcí. Dvě pořádají radikálové, dalším je setkání aktivistů z Brno blokuje. Shromáždění Dělnické mládeže odmítnou účastníci ekumenické bohoslužby i účastníci setkání Romů. Dále je nahlášeno prvomájové setkání KSČM a ODS.

10:02 - Policie se letos zaměřila především na brněnský pochod pravicových extremistů, kteří jsou napojeni na Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Organizátoři počítají, že se v centru Brna sejde asi 400 účastníků. Dohlédnou na ně stovky policistů. Radikálové by se měli začít scházet kolem poledne na Malinovského náměstí a odtud vyrazí ulicí Cejl, Francouzská, Milady Horákové, Příkop, Bratislavská a Jezuitská zpět na svolávací místo.

09:40 - V Praze budou letošní oslavy zřejmě klidnější než loni, kdy v tomto období vrcholila předvolební kampaň. Na dopolední hodiny plánují vzpomínkové akce komunisté a sociální demokraté. V poledne má na Císařské louce začít tradiční anarchistický May Day festival. Pořadatelé slibují kromě hudebních vystoupení rovněž divadlo, přednášky, workshopy a promítání filmů.

 

Právě se děje

Další zprávy