Brno se připravuje na invazi radikálů, povede je Vandas

Michal Štůsek Radek Nohl Michal Štůsek, Radek Nohl
29. 4. 2011 15:04
Policie má pro případ nouze připravenu novinku - nesmrtící střelivo
Jedním z mluvčích shromáždění "Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí" je i předseda DSSS Tomáš Vandas
Jedním z mluvčích shromáždění "Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí" je i předseda DSSS Tomáš Vandas | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Jihomoravská metropole je v pohotovosti před prvomájovými demonstracemi přívrženců krajní pravice.

Policie mobilizuje své síly, připravuje různé varianty zásahů i speciální techniku pro případ krajní nouze. Brněnský dopravní podnik zase kvůli pochodu dočasně omezí městskou hromadnou dopravu.

Mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák Aktuálně.cz řekl, že již v pátek se kvůli pochodu bude v Brně konat jednání, na kterém bude mimo jiné policejní prezident, jeho náměstci a další odborníci na shromažďovací právo.

"Akce je v naší maximální pozornosti. Naši odborníci budou situaci monitorovat i v neděli. Budou také zjišťovat, jestli nebude možné pochod rozpustit," prohlásil Novák.

Vodní děla i novinka: nesmrtící střelivo

Policie plánuje nasadit stovky policistů ze všech složek. "Zúčastní se speciální pořádková i zásahová jednotka, jízdní policie, dopravní služba, kriminalisté, psovodi a k dispozici bude speciální technika," sdělila Aktuálně.cz brněnská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Kromě vodních děl bude mít policie připraveno i takzvané nesmrtící střelivo, což jsou čtyřcentimetrové polyuretanové míčky, které se vystřelují z vrhačů. "Toto vybavení krajské oddělení vlastní a v krajním případě může být použito," dodala mluvčí.

Na hlavních vjezdech do Brna i v centru budou probíhat policejní kontroly a další dopravní opatření, která na neděli plánuje i dopravní podnik. Omezení budou operativní v souvislosti s aktuálním děním. O konkrétních opatřeních proto budou pasažéry informovat přímo řidiči a speciálně vyškolení pracovníci.

Dvě "oslavy práce" a jedna blokáda

Na neděli jsou v centru Brna nahlášeny dvě demonstrace. První svolala Dělnická mládež, uskupení, které veřejně hlásí své spříznění s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti.

Mottem protestní akce je "Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí" a jako hlavní řečník vystoupí předseda DSSS Tomáš Vandas.

Průvod shromáždění vyjde kolem jedné hodiny odpoledne a povede z parku Koliště ulicí Cejl, Francouzská, Milady Horákové, Příkop, Bratislavská a Jezuitská zpět na svolávací místo.

Prohlédněte si, jak probíhala demonstrace DSSS v Novém Bydžově:

Druhou demonstraci městu nahlásil předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht, který je ze své pozice oprávněný jednat za organizaci i v případě prvního shromáždění. V tomto případě vede trasa průvodu z parku Lužánky ulicemi Lidická, Smetanova, Veveří, Husova, Pekařská až na Mendlovo náměstí.

Jestli se obě akce nakonec spojí nebo proběhne pouze jedna z nich, policie neví. "Jsme připraveni na obě varianty," uvedla policejní mluvčí.

Další zkouškou pro policii bude blokáda pochodu první demonstrace, kterou plánuje iniciativa Brno Blokuje. Jejím cílem je nenásilnou formou zabránit pochodu městem. Blokádu podpořila řada významných osobností, mezi nimiž je i bývalý prezident Václav Havel.

Zástupci iniciativy již dle svých slov předali policii i magistrátu důkazy o neonacistickém pozadí pochodu a pořadatelů a žádají rozpuštění akce nebo odklonění průvodu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy