Buďte na neonacisty přísnější, nabádají zelení ministra

Markéta Žižková
27. 4. 2011 17:13
Strana požaduje tvrdší postup proti radikálům, kteří chystají prvomájový pochod
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Strana zelených apeluje na nového ministra vnitra Jana Kubiceho, aby - v souvislosti s blížícím se prvomájovým pochodem Brnem - postupoval vůči neonacistům razantněji než jeho předchůdce.

Organizátoři pochodu z řad Dělnické mládeže jsou podle zelených známí svými aktivitami na neonacistické scéně. Navíc jsou prý úzce propojeni se zakázaným Národním odporem.

"Pochody neonacistů, jak se potvrdilo před dvěma lety v Brně, jsou pro mnohé z nich jen součástí přípravy na žhářské útoky," napsali brněnští zelení v tiskové zprávě.

Kubice by podle nich měl vydat pokyn, aby se policisté na pochod důkladněji připravili. A pokud bude potřeba, aby proti radikálům razantněji zasáhli.

"Policejní experti mají ještě tři dny na to, aby propojení svolavatelů s militantními neonacisty doložili a nedělní sraz sympatizantů Národního odporu v Brně ve spolupráci s magistrátem rozpustili," stojí v tiskové zprávě.

V Brně se uskuteční hned dvě akce

Setkání, které pořádá Dělnická mládež, se odehraje na Malinovského náměstí. Hodinu po poledni vyjde pochod do brněnských ulic.

V Brně by se měla v neděli konat ještě jedna akce pravicových radikálů, kterou ohlásil údajně jeden z jejich příznivců.

"Příchozí na obě akce bude policie kontrolovat a všechny zbraně jim budou zabaveny," řekl ve středu ČTK velitel opatření Miloslav Machát z jihomoravské policie.

Ve městě by přitom během akcí měly být stovky policistů z několika krajů.

Prvomájový pochod extrémistů prošel Brnem také v roce 2009. Akce se tehdy zúčastnily stovky pravicových radikálů. Klid v ulicích udržovaly stovky policistů. Průvod provázely i transportéry.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Podle odborů málo, podle firem příliš. Minimální mzda od ledna vzroste na 14 600 korun

Minimální mzda se od ledna zvýší o 1250 korun na 14 600 korun, vláda v pondělí schválila příslušné nařízení. Koaliční hnutí ANO a ČSSD se na částce dohodly před dvěma týdny poté, co shodu nenašli zaměstnavatelé a odbory, výsledek tehdy zástupci vlády označili za dobrý kompromis. Odbory zvýšení částky uvítaly, mělo podle nich být ale výraznější. Podle zaměstnavatelů růst o devět procent neodpovídá realitě a pro firmy by mohl být nebezpečný.

Další zprávy