Onkologický ústav nezakáže návštěvy, blízcí pacientům pomáhají. Kdo se necítí dobře, ať ale nechodí

ČTK ČTK
6. 1. 2017 14:45
Kvůli hrozící epidemii chřipky zakazují některé nemocnice návštěvy pacientů. Onkologický ústav v Brně však na toto omezení nepřistoupil a návštěvy dál povoluje. Podle něj je kontakt pacienta s jeho blízkými velmi důležitý. Zároveň ale zdravotníci nabádají, aby lidé na návštěvu nechodili, pokud se necítí dobře.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa / Thinkstock

Brno – Masarykův onkologický ústav v Brně nezakáže návštěvy, jak doporučuje lůžkovým zdravotnickým a sociálním zařízením krajská hygienická stanice kvůli vysokému výskytu chřipky. Důvodem je důležitost kontaktu pacientů s blízkými, zdůvodnila v tiskové zprávě mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Podle ní by však měli odložit návštěvu všichni, kteří se necítí dobře. Ostatní nemocnice v kraji naopak návštěvy ve většině případů zakazují.

Ústav bere doporučení hygieny na vědomí. "Je si ale plně vědom toho, že pro onkologické pacienty je nesmírně důležitý kontakt s nejbližšími. Proto oddělení striktně neuzavírá. Apelujeme ale na všechny, kteří by za pacienty chtěli přijít a necítí se dobře, aby návštěvu odložili," uvedla Joukalová.

Na zákaz návštěv zatím nepřistoupila ani kyjovská nemocnice. Oproti tomu s okamžitou platností zakázala návštěvy Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a vyškovská, hustopečská i břeclavská nemocnice. Od soboty bude zákaz platit ve Fakultní nemocnici Brno, ve Znojmě, Boskovicích i Hodoníně, kde se respirační infekce mírně rozšířila i mezi zaměstnance.

Vedoucí protiepidemického oddělení jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek řekla, že v kraji zatím není chřipková epidemie, ale hygienici ji v nejbližších týdnech očekávají. V kraji se zvýšil počet akutních respiračních onemocnění, jako je nachlazení nebo kašel. Hygienici proto vydali doporučení lůžkovým zařízením zakázat návštěvy. Nemocných je asi 1800 na 100 000 obyvatel, což je kolem 22 tisíc mezi 1,2 milionu obyvatel. Nemocní chřipkou netvoří ani deset procent. Hranice epidemie je v Jihomoravském kraji kolem dvou tisíc nemocných na 100 tisíc obyvatel.

 

Právě se děje

před 5 minutami

České dráhy porušují antimonopolní pravidla, uvedla EK. Státnímu dopravci hrozí pokuta

Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Komise proto zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou zaslala českému státnímu dopravci své námitky. Unijní exekutiva to v pátek uvedla v tiskové zprávě.

Pokud státní dopravce nedokáže před komisí svůj postup v konkurenčním boji se soukromými dopravci obhájit, hrozí jí pokuta až do výše deseti procent ročního obratu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy