Česko je na prahu chřipkové epidemie, nejvíce nemocných hlásí Olomoucký kraj

ČTK ČTK
23. 12. 2016 14:50
Česká republika směřuje k chřipkové epidemii. Nejvíce nemocných je v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V dalších 11 krajích včetně Prahy je situace o něco lepší. Počet nemocných pohybuje mezi 1000 a 1500 případy ze 100 tisíc obyvatel. "Situace zatím nevyžaduje žádná mimořádná plošná opatření, ale jednotlivé nemocnice mají právo rozhodnout o dočasném omezení návštěv dle lokálního výskytu. Toto je na zvážení vedení zdravotnických zařízení," řekla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.
Chřipka, ilustrační foto
Chřipka, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Česká republika je na prahu chřipkové epidemie. Nejvíce zasaženy jsou Olomoucký a Moravskoslezský kraj, kde je hlášeno víc než 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Některé nemocnice mohou dočasně omezovat návštěvy. Informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Počet případů chřipky typu A/H3 výrazně stoupl v posledních dvou týdnech. "Veškeré izolované kmeny (chřipky) jsou ty, proti kterým se letos očkovalo a proti nimž je tedy vakcína účinná," uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová. "V tuto chvíli hodnotíme situaci v ČR jako nastupující epidemii chřipky," dodala.

O epidemii se mluví, pokud počet nemocných přesáhne 1600 až 1700 případů na 100 tisíc obyvatel. V Olomouckém kraji je nyní hlášeno přes 1800 případů a v Moravskoslezském mírně více než 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel. V dalších 11 krajích včetně Prahy se přepočtený počet nemocných pohybuje mezi 1000 a 1500 případy, ještě nižší je v Karlovarském kraji.

"Tato situace zatím nevyžaduje žádná mimořádná plošná opatření, ale jednotlivé nemocnice mají právo rozhodnout o dočasném omezení návštěv dle lokálního výskytu. Toto je na zvážení vedení zdravotnických zařízení," doplnila Gottvaldová. Vývoj nemocnosti podle ní nadále sledují Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

 

Právě se děje

Další zprávy