Nastala invaze pacientů, chodí i pětkrát za měsíc. Praktici si stěžují na zrušené poplatky

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 4. 11. 2015 10:50
Praktičtí lékaři si po zrušení třicetikorunového poplatku stěžují na to, že jim přibyla práce. Nejenže mají v ordinacích více pacientů, přibylo jim i administrativy. Doktoři říkají, že někteří lidé péči zneužívají a přijdou klidně i pětkrát do měsíce. Data největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP uvádějí, že právě u praktických lékařů v letošním roce počet pacientů narostl. Jde ale v porovnání se zubaři, gynekology nebo ambulantními specialisty o výjimku.
V ordinacích nám přibylo až o třetinu pacientů, stěžují si praktičtí lékaři.
V ordinacích nám přibylo až o třetinu pacientů, stěžují si praktičtí lékaři. | Foto: Thinkstock

Praha - Ostravská lékařka Hana Vaňáková musí ve své ordinaci každý měsíc ošetřit oproti loňskému roku až o třetinu více pacientů. Poté, co od letoška nemusí lidé platit třicet korun, tak prý opět začali péči zneužívat.

Vaňáková tvrdí, že zrušení poplatku přineslo doslova invazi pacientů. "Jsou i takoví, kteří navštíví lékaře pětkrát za měsíc. Sami pacienti říkají: Šel jsem jen okolo, tak jsem se zastavil," zlobí se lékařka.

Data největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP, které deník Aktuálně.cz detailně popsal, uvádí, že právě u praktických lékařů v letošním roce počet pacientů narostl. Jde ale v porovnání se zubaři, gynekology nebo ambulantními specialisty o výjimku. U ostatních profesí pojišťovna naopak registruje pokles návštěv.

Údaje VZP přitom ukazují, že zatímco v prvním pololetí roku 2013 a 2014 praktičtí lékaři ošetřili okolo 2,1 milionu pacientů, letos jich bylo 2,3 milionu. Ministerstvo zdravotnictví ovšem vysvětluje nárůst jarní vlnou chřipek a viróz.

"Potvrzuje se náš předpoklad, že přechodné jarní zvýšení návštěvnosti bylo podmíněno spíše sezónou respiračních nemocí, a nadále se domníváme, a data pojišťovny to potvrzují, že poplatky příliš návštěvnost neregulovaly," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL). 

Kolik pacientů VZP přišlo k lékaři?

Zdravotnictví, lékař, ilustrační foto

Počet pacientů v nemocnicích:

 • 1. pololetí roku 2013: 523 475
 • 1. pololetí roku 2014: 516 084
 • 1. pololetí roku 2015: 513 210

Počet návštěv u praktického lékaře:

 • 1. pololetí roku 2013: 4 531 860
 • 1. pololetí roku 2014: 4 736 553
 • 1. pololetí roku 2015: 4 942 683

Počet návštěv u gynekologa

 • 1. pololetí roku 2013: 2 428 969
 • 1. pololetí roku 2014: 2 518 266
 • 1. pololetí roku 2015: 2 264 827

Počet návštěv ve specializovaných ambulancích

 • 1. pololetí roku 2013: 11 809 397
 • 1. pololetí roku 2014: 12 523 383
 • 1. pololetí roku 2015: 11 796 089

Pacientů je více až o třetinu

Jenže lékařka Vaňáková a kromě ní třeba i liberecká doktorka Lea Budínová potvrzují, že zaznamenaly po zrušení poplatků o dvacet až třicet procent pacientů více. "Došlo k finančnímu propadu, ale není likvidační," uvedla Budínová.

Praktičtí lékaři zrušením třicetikorunového poplatku přišli zhruba o patnáct procent příjmů. Ty jim nyní kompenzují pojišťovny. Jen VZP jim za první pololetí takto vyplatila přes 128 milionů korun.

Třeba liberecký lékař Pavel Starý pak říká, že kvůli většímu počtu pacientů má více administrativní práce. Vytíženější je také brněnský doktor Tomáš Klobas. Ten uvedl, že pacienti zneužívají toho, že třicet korun platit nemusí. A tak do jeho ordinace chodí i s banálními problémy.

"Dožadují se také všemožných dalších vyšetření, aniž by byla opodstatněná a měli na ně nárok ze zdravotního pojištění," podotkla lélkařka Kamila Dvořáková. "Poplatky navíc dávaly lidem jakési povědomí o tom, že české zdravotnictví není bezplatné," dodal Klobas.  

Poplatky přinesly miliardy navíc

Další údaje Všeobecné zdravotní pojišťovny ale ukazují, že kromě praktiků počty pacientů po zrušení poplatků klesají. Například zatímco v prvním pololetí letošního roku se léčilo v nemocnici přes 513 tisíc pacientů, za stejné období roku 2013 to bylo o deset tisíc více. Podobně ubylo návštěv u zubaře, gynekologa nebo na specializovaných ambulancích.

Zavedení poplatků po roce 2008 přineslo do českého zdravotnictví okolo 4,5 miliardy korun ročně. Nejvíce pacientů tehdy ubylo na pohotovostech. To je dnes také jediné místo, kde pacienti ještě platí poplatek ve výši 90 korun.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy