Nemocnice testuje přístroj, který rozpozná rakovinu

Eliška Čermáková
22. 8. 2013 12:18
FN Brno má přístroj zapůjčený na dva měsíce, stojí 3 miliony korun.
Foto: Jan Langer

Brno - Přístroj SkinTell, který dokáže odhalit rakovinu kůže do pěti minut, teď testují ve Fakultní nemocnici Brno. Jedná se o první pracoviště v České republice, kde lékaři tuto unikátní technologii vyzkouší.

"Přístroj využívá infračervené záření, lze jím vyšetřovat všechny typy lidské kůže," uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Poskytnutím informací o stavbě kůže umožňuje stanovit rozměry nádorů či nebezpečných znamének.

"SkinTell je vybaven velkým rozlišením. Díky tomu dokáže pozorovat detaily až do hloubky jednoho milimetru," vysvětlila Mrázová.

Lékaři tak mohou zhoubný útvar rozeznat okamžitě, běžnou histologickou metodou obdrží výsledky až za dva týdny.

"V některých případech může SkinTell zcela nahradit vyšetření, kdy je pacientovi odebrán bioptický vzorek kůže. Pacient je tak ušetřen invazivnímu zákroku," dodala Mrázová.

Přístroj, jehož název je odvozen od anglických výrazů kůže a inteligence, je zapůjčen na dobu dvou měsíců, poté bude navrácen zpět do rukou výrobce. Kvůli vysoké pořizovací ceně, která se blíží ke třem milionům korun, není však jisté, zda jej nemocnice zakoupí.

Lidí s onemocněním rakoviny kůže v Česku přibývá. Ročně umře na následky rakoviny kůže až 300 nemocných. Podle údajů Státního zdravotního ústavu za posledních třicet let vzrostl počet případů zhoubného melanomu přibližně čtyřnásobně.

 

Právě se děje

Další zprávy