Brno – Kolejnice, kabely, víka od kanálů, osvětlení, ale i dopravní značky či zahradní ploty. Veřejný majetek často končí ve výkupnách kovů, za loňský rok bylo v Česku zaznamenáno přes 11 tisíc krádeží s celkovou škodou přes 509 milionů korun. Nelegální vykupování kovů zasazuje ránu rozpočtům obcí a navíc ohrožuje bezpečnost obyvatel.
Svaz měst a obcí (SMO ČR) již před časem požadoval, aby výkupny kovů fyzickým osobám za jejich nálezy neplatily. Poslanecká sněmovna má nyní na stole návrh od Senátu, který se snaží vyvolat alespoň diskusi na dané téma. „Týká se toho, že pokud někdo poruší vyhlášku o výkupu kovů, krajský úřad může povolit zrušení dané provozovny,“ popisuje senátor Jan Bárek.
Na středečním setkání v Brně starostové Jihomoravského kraje kritizovali také nedostatečné množství kontrol provozoven. Pravdou je, že ani během prohlídky nemusí být veřejný majetek odhalen, protože zloději často kradené kusy poškodí či rozbijí, aby nebyly identifikovatelné.
Konec výmluv
Majitelům výkupen by měl s rozpoznáním nelegálního přírůstku do skladu pomoct Obrazový katalog, který SMO vydal společně s Českou obchodní inspekcí, Českou inspekcí životního prostředí, Policií ČR a dalšími.
„Výkupny se už nemohou vymlouvat, že nevědí, jak ten který předmět, který podle zákona nesmí vykupovat, vypadá. Policistům se bude ukradená součástka lépe hledat a kontroloři budou vědět, na co se při práci zaměřit,“ říká Pavel Drahovzal, předseda správní rady Institutu pro udržitelný rozvoj měst a obcí.
Katalog vyšel na konci ledna tohoto roku a navzdory němu stále spousta lidí vyhlášku obchází, přestože provozovnám tak hrozí ztráta licence.
Peníze za výkup by pomohly obcím
Výkonná ředitelka svazu Jana Vildumetzová vidí možné řešení problému v zavedení bezhotovostní platby. Při výkupu by tak člověk nahlásil číslo účtu a na něj by mu peníze byly následně připsány. To je jedna z cest vedoucí k nutné regulaci výkupu.
Jiří Životský je pro radikálnější variantu: „Zákonodárce nám přikázal, abychom se postarali o komunální odpad u občanů. A kov je také odpad. Takže nevidím problém v tom, že by obec měla stanovit vyhlášku, aby občan byl povinen odevzdávat kov na místo určené obcí,“ říká předseda SMO ČR.
Lidé by pak odváželi vše například do sběrného dvora, ovšem zadarmo. Do výkupny by kovový odpad dával starosta či vedení obce, které by tímto navýšilo její příjem. „Zároveň by se snížily náklady na odpady. Nyní od občanů vybíráme kolem pěti stovek a platíme přes osm set, tímto by se rozdíl mohl snížit,“ vysvětluje Životský, který je také starostou Sokolnic. Takovouto vyhlášku vydal už například Bohumín.
Kradou se i ploty kolem domů
Starostové upozorňují také na nebezpečí, které odcizením obecního majetku vzniká. Ukradením víka od kanálu může být odkryta i několikametrová díra. Riziko úrazu zvyšují také chybějící koleje či zábradlí. Některým lupičům nedělá problém ani přivydělat si cizím zahradním plotem, který v noci jednoduše srolují a odnesou.