Místo dálnice mezi Brnem a Moravskou Třebovou by mohla vzniknout nová silnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2018 16:44
Zvažovaná silnice by mohla mít kratší mezisjezdové úseky, uvedl náměstek ministra dopravy na veřejném slyšení v Senátu, které se týkalo petice za urychlení stavby.
Dálnice D43.
Dálnice D43. | Foto: ŘSD

Praha - Místo dlouho plánované dálnice D43 mezi Brnem a Moravskou Třebovou by mohla být postavena nová silnice první třídy s mimoúrovňovými křižovatkami. Zlepšilo by to prý dopravní komunikaci severně od Brna, protože dálnice by musela mít méně nájezdů a sjezdů.

Uvedl to dnes náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček na veřejném slyšení v Senátu, které se týkalo petice za urychlení stavby této komunikace.

Řešení má napovědět připravovaná studie jihomoravského krajského úřadu, která má být hotova před koncem roku nebo příští rok.

"Ministerstvo dopravy zvažuje možnost realizace kapacitní komunikace silnice I. třídy s mimoúrovňovým křížením a omezeným přístupem, která by umožňovala lepší obslužnost území," uvedl náměstek.

Zvažovaná silnice by mohla mít podle něj kratší mezisjezdové úseky. "Pro obyvatele území by to bylo možná přijatelnější," míní náměstek.

Řešení má podle něj nabídnout územní studie jihomoravského krajského úřadu, jejíž dokončení předpokládá ministerstvo dopravy v roce 2019. Bude sloužit jako podklad pro aktualizaci zásad územního rozvoje kraje, podotkl Čoček.

Klikněte pro zvětšení.
Klikněte pro zvětšení. | Foto: ŘSD

Náměstek jihomoravského hejtmana Martin Maleček uvedl, že územní studie bude hotova už letos v listopadu, zásady územního rozvoje mají být aktualizovány do září 2020.

Za nerealizovatelné označil Čoček požadavky iniciátorů petice, aby příprava trasy byla dokončena v letech 2021 a 2022. "Technicky to nelze zrychlit," prohlásil.

Poukázal také na problémy se stanovením trasy komunikace jižně od obce Černá Hora, zejména s jejím napojením na problémy D1 u Brna. Část místních obyvatel se brání tomu, aby trasa vedla v souladu s původními plány přes Bystrc, další volali po obchvatech svých měst a obcí severně od Brna.

Blanenská senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) za organizátory petice požadovala, aby ministerstvo dopravy zařadilo dálnici či silnici do programového prohlášení příští vlády a zařadilo ji mezi strategické komunikace. Ředitelství silnic a dálnic by mělo kvůli tomu podle Vítkové zadat zpracování studie proveditelnosti stavby, ekonomické efektivnosti a záměr projektu včetně zpracování podkladů pro územní rozhodnutí.

Dálnice by se mohla podle Vítkové dostat mezi prioritní komunikace i v zákoně o liniových stavbách, jehož úpravu posuzuje sněmovna. Prosazují to lidovečtí poslanci, ministerstvo dopravy to podporuje. Urychlení příprav stavby podle požadavků petice podpoří podle svého předsedy Zdeňka Papouška (KDU-ČSL) jak senátní petiční výbor, tak možná i Senát jako celek.

Dálnice D43 je plánovaná už od roku 1938. Napojením na chystané prodloužení královéhradecké dálnice na Olomouc by měla odlehčit dálnici mezi Prahou a Brnem a také stávající silnici I/43 z Brna do Svitav, která je přetížená a místem dopravních nehod s tragickými následky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy